HP Metal Jet – metalowa rewolucja w technologii druku 3D
Raczej nieprędko zobaczymy nowe modele drukarek 3D Hewlett-Packarda w domach. Przeszkodą będzie cena urządzeń ustalona na 399 000 dolarów (prawie 1,5 miliona złotych). Za taką kwotę można stać się posiadaczem drukarki, która z metalicznego proszku zbuduje dla nas części i komponenty. Urządzenie, zaprezentowane po raz pierwszy podczas Manufacturing Technology Show w USA to kontynuacja technologii, które HP już od pewnego czasu rozwija: Multi Jet Fusion (bezlaserowy druk 3D w poliamidzie na bazie drobnoziarnistego materiału) oraz Binding Jetting (selektywne stapianie proszku wiązką lasera). Drukarki operujące na strukturach wykonanych z metalu mogą stać się ważnym elementem wyposażenia firm skupiających swoją działalność na tworzeniu prototypów części oraz urządzeń.
Implikacje są ogromne – tylko sektory motoryzacyjny, przemysłowy i medyczny produkują miliardy metalowych części każdego roku. Nowa platforma druku 3D HP Metal Jet zapewnia szybkość, jakość i ekonomię, dzięki czemu nasi klienci mogą przemyśleć sposób projektowania, wytwarzania i dostarczania nowych rozwiązań w erze cyfrowej. - Dion Weisler, CEO and President, HP Inc.
Obszar roboczy HP Metal Jet to przestrzeń o podstawie 42x32 cm i wysokości 20 cm. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez HP, Metal Jet umożliwi drukowanie metalowych części z 50-krotnie wyższa efektywnością od dotychczasowych rozwiązań, zapewniając jednocześnie niższy koszt i lepszą jakość wykonania finalnych komponentów. Wśród partnerów współpracujących z HP wymieniany jest m.in. Volkswagen oraz firmy, Willo, GKN Powder Metallurgy i Parmatech. Oprócz drukarek Metal Jet, HP oferuje również pośrednictwo w realizacji usług druku 3D.
Pojedynczy samochód składa się z sześciu tysięcy do ośmiu tysięcy różnych części. Dużą zaletą dodatkowych technologii, takich jak HP Metal Jet, jest to że pozwala nam produkować wiele z tych części bez konieczności wcześniejszego budowania narzędzi produkcyjnych. - Dr. Martin Goede, Head of Technology Planning and Development, Volkswagen
HP Metal Jet operuje na warstwach metalicznego proszku, spajanych lepką substancją, następnie spiekanych w wysokiej temperaturze. Pierwsze wydruki 3D, realizowane przez HP Metal Jet na bazie spiekanego laserem, metalicznego proszku ujrzą światło dzienne w połowie 2019 roku. Początkowo wydruki w metalu będą realizowane jako usługa przez GKN Powder Metallurgy i Parmatech. Pierwsza partia drukarek HP Metal Jet będzie dostępna w sprzedaży w 2020 roku. Już dziś można zapisać się na listę oczekujących.
HP DesignJet Z6 i Z9 - Nowe drukarki wielkoformatowe
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4