Grok-2 - kolejna rodzina modeli AI od firmy xAI. W benchmarku MMLU wypada lepiej od Gemini 1.5 Pro
W świecie modeli językowych wciąż zachodzą spore postępy i kolejne odsłony oferują coraz lepsze możliwości, a przy tym nieco zmniejszają się ich halucynacje. Tym razem swoją premierę ma nowa generacja modeli AI Grok-2, za którą odpowiada firma xAI, a więc Elon Musk. Nowość jest dostępna we wczesnej wersji (beta) i to jedynie dla osób, które opłacają subskrypcję X Premium lub X Premium+. Natomiast już wkrótce z usługi będą mogły skorzystać także firmy.
Na platformę X zarządzaną przez Elona Muska wkracza nowa generacja modeli AI o nazwie Grok-2. Jednak aby skorzystać z obecnej wersji beta, trzeba być subskrybentem planu X Premium lub X Premium+.
Grok 3 - kolejna generacja modelu AI może się okazać rewolucyjna. Elon Musk wykorzysta tysiące układów NVIDIA H100
Omawiana nowa rodzina modeli AI Grok składa się z dwóch wariantów: Grok-2 oraz Grok-2 mini. Pierwszy oferuje pełne możliwości i jest na ten moment najbardziej zaawansowanym dużym modelem językowym (LLM) od firmy xAI, natomiast drugi jest jego mniejszą wersją, która skupia się głównie na szybkości działania przy zachowaniu względnie jakościowych odpowiedzi. Grok-2 jest w stanie przetwarzać nie tylko tekst, ale i obrazy, a zarazem jest zintegrowany z platformą X. Ten drugi aspekt pokazuje jedna z poniższych grafik, na której chatbot opisuje znaczenie mema. Nowe funkcje już stały się dostępne dla subskrybentów wspomnianych planów, z kolei z usprawnionego chatbota będzie można skorzystać w aplikacji X w zakładce Grok. Pod koniec sierpnia 2024 roku dla firm zostanie udostępniona możliwość skorzystania z interfejsu API.
Grok - Elon Musk prezentuje konkurencję dla ChatGPT. Chatbot będzie jednak bardziej wyluzowany i odpowie na każde pytanie
Większość podanych przez xAI informacji nie zdradza zbyt wielu szczegółów. Nie wiemy bowiem nawet, z jakiej liczby parametrów składają się wprowadzone modele językowe. Natomiast pokazano wyniki testów, z których wynika, że Grok-2 często radzi sobie lepiej od obecnej konkurencji. Dla przykładu jego odpowiedzi były częściej wybierane od tych, które zostały wygenerowane przez Claude 3.5 Sonnet, czy też Gemini Advanced (mowa tutaj o Chatbot Arena, a więc miejscu, w którym użytkownik po zadaniu pytania ma wskazać, jaka odpowiedź mu bardziej przypadła do gustu — nie wie jednak, jaki model językowy wygenerował daną odpowiedź). Grok-2 zapowiada się całkiem ciekawie, natomiast z pewnością większość osób czeka na przedstawienie Groka-3. Wszystko przez fakt, że omawiana generacja była szkolona z użyciem 20 tys. chipów NVIDIA H100, natomiast Grok-3 skorzysta aż ze 100 tys. tych samych układów (link).