Google Earth: Funkcja Timelapse pozwala zapoznać się z historycznymi zdjęciami satelitarnymi naszej planety
Amerykański koncern zaprezentował nowe funkcje usługi Google Earth. Firma chwali się, że jest to największa aktualizacja od lat. Patrząc na rozmach przedsięwzięcia, które pozwala gołym okiem dojrzeć, jak przedstawiały się zmiany klimatyczne na przestrzeni ostatnich dekad, nie sposób temu zaprzeczyć. Tytułowe narzędzie zostało wzbogacone o rozszerzoną funkcję Timelapse, w ramach której możemy zapoznać się z historycznymi zdjęciami satelitarnymi Ziemi nałożonymi na trójwymiarową mapę. Możemy obserwować zjawiska, takie jak zmiany koryta rzeki, rozrastanie się miast czy wycinki lasów. Google Earth kontynuuje tym samym misję stworzenia trójwymiarowej repliki naszej planety wraz ze szczegółami związanymi z naturą oraz działalnością człowieka. Gdzie dokładnie możemy obejrzeć efekty prac Google?
Google Earth otrzymuje największą od wielu lat aktualizację, w której skład wchodzi rozszerzona funkcja Timelapse opracowana na bazie 24 milionów zdjęć satelitarnych z ostatnich lat. To idealny sposób na poznanie naszej planety oraz zmian, jakie zaszły na ziemi przez ostatnie dziesięciolecia.
Google Chrome 90 z kodekiem AV1 i domyślną obsługą protokołu HTTPS. Lepsza jakość wideokonferencji i bezpieczeństwo
Choć większość usług Google to użyteczne narzędzia wspierające naszą produktywność, koncern z Mountain View tworzy również usługi, których cel jest czysto informacyjny. Weźmy takie Google Earth. Platforma agreguje miliony zdjęć satelitarnych, które po nałożeniu na wirtualną trójwymiarową makietę pozwalają użytkownikowi odbyć wirtualną wycieczkę po niemal dowolnym miejscu naszego globu. Owszem, rozwiązanie może być przydatne w określonych scenariuszach, natomiast jego siła tkwi w zaspokajaniu ciekawości i chęci wiedzy internautów.
Region Google Cloud Warszawa już działa - Najnowsza inwestycja Google w Polsce otwarta. Oto jej szczegóły
Google Earth rozszerza dziś funkcję Timelaps, która przy wykorzystaniu fotografii poklatkowej prezentuje zmiany w naszej planecie. Do tego celu posłużyło aż 24 miliony obrazów z 26 lat, które łącznie zajmują przestrzeń 20 petabajów. Liczby robią wrażenie, ale dopiero po udaniu się do zakładki Odkrywca dostępnej w usłudze będziemy mogli prześledzić najważniejsze zmiany klimatyczne. Filmy zawierające animacje rzeczonych zmian zostały dodatkowo umieszczone na kanale Google Earth w serwisie YouTube. Znajdziecie tam aż 290 materiałów.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57