Google Chrome 90 z kodekiem AV1 i domyślną obsługą protokołu HTTPS. Lepsza jakość wideokonferencji i bezpieczeństwo
Przeglądarka internetowa Google Chrome w wersji stabilnej została zaktualizowana do wersji oznaczonej numerem 90. Najnowsza odsłona wprowadza dwie istotne zmiany względem poprzedników i choć część rozwiązań była już dostępna w wersjach testowych, dopiero teraz mamy do czynienia z udostępnieniem funkcji dla ogółu. Jak można wywnioskować po tytule, amerykański koncern wziął na tapet bezpieczeństwo, wydajność i jakość połączeń wideo realizowanych przez usługi webowe. Chrome 90 trafiła na razie do użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemów Microsoft Windows i Apple macOS oraz do smartfonów z Androidem. Mobilna platforma iOS musi poczekać na dostępność update'u.
Google Chrome 90 trafia do stabilnego kanału dystrybucji. Nowa wersja przeglądarki internetowej skupia się na bezpieczeństwie użytkowników oraz na usprawnieniu wideorozmów w ramach aplikacji opartych na WebRTC.
Metadane i dane - skarbnica wiedzy o nas i o naszych zwyczajach
Chrome 90 to przede wszystkim zestaw licznych usprawnień, które docenią twórcy stron internetowych. W grę wchodzą nowości w zakresie właściwości CSS, nowy sposób implementacji w Shadow DOM, a także mniejsze zmiany opisane ze szczegółami na blogu Google (https://developer.chrome.com/blog/new-in-chrome-90/). Firma wdrożyła też nowy mechanizm kopiowania i wklejania plików do stron internetowych. Po wybraniu pliku skrótem Ctrl+C możemy wkleić go bezpośrednio na witrynę (Ctrl+v), np. w okno wiadomości e-mail lub formularz. Funkcję trzeba jednak aktywować ręcznie w panelu Flag (clipboard-filenames).
DuckDuckGo blokuje śledzenie użytkowników Google Chrome. Dodatek utrudnia działanie FLoC, następcy plików cookie
Twórcy przeglądarki zdecydowali się także przejść na domyślne używanie protokołu HTTPS. Oznacza to, że po wybraniu adresu w pasku wyszukiwania Google Chrome 90 program przekieruje nas do wersji HTTPS. Poza poprawą bezpieczeństwa wpłynie to również na nieznaczny wzrost wydajności. Ostatnia nowość, na którą chcę zwrócić uwagę dotyczy kodeku AV1, który został odpowiednio zoptymalizowany pod kątem obsługi aplikacji do wideokonferencji wykorzystujących WebRTC. Co oznacza to dla użytkowników. Przede wszystkim możemy liczyć na płynniejsze wideo i możliwość uczestnictwa w „spotkaniach” nawet przy powolnym połączeniu internetowym.
Powiązane publikacje

Pożegnanie z Google Assistant? Usługa jest wygaszana, a dział projektowy ma zostać rozwiązany
17
Polskie Koleje Państwowe przechodzą w tryb graficzny. Pilotaż systemu wyboru miejsc jak w samolocie
18
Windows 12 - pojawiły się nieoficjalne informacje na temat nowego systemu Microsoftu. Na jakie zmiany można liczyć?
64
Project M - NCSOFT przedstawia nadchodzącą grę opartą na Unreal Engine 5. Cyfrowi ludzie wchodzą na kolejny poziom
9