Gigabyte X399 Designare EX - Kosmiczna płyta główna dla AMD
Najlepsze z najlepszych procesorów na rynku potrzebują równie topowych środowisk, na które składają się rozbudowane i wytrzymałe płyty główne oraz moduły ram o wysokich taktowaniach i niskich opóźnieniach. Dzisiaj skupimy się na pierwszym z elementów, bowiem flagowy model od Gigabyte ujrzał oficjalnie światło dzienne. Mowa o płycie głównej Gigabyte X399 Designare EX, która dedykowana jest procesorom AMD Threadripper. Chociaż konstrukcja wygląda jak przemalowany model AORUS Gaming 7 to tym razem dorzucono metalowy backplate, wyjątkowe chłodzenie chipsetu z dodatkiem akrylu i diod LED oraz zrezygnowano z karty sieciowej Killer E2500 na rzecz dwóch układów Intela.
Cena Gigabyte X399 Designare EX nie została jeszcze zdradzona, ale biorąc pod uwagę, że ma być to flagowa konstrukcja tanio nie będzie.
Test Gigabyte Aorus GeForce GTX 1080 Ti - Pascal wysokich lotów
Gigabyte X399 Designare EX to płyta główna w standardzie ATX wyposażona w chipset AMD X399 oraz gniazdo TR4, oba dedykowane procesorom AMD Threadripper. Znajdziemy tutaj standardowo osiem miejsc na moduły RAM DDR4 o maksymalnej częstotliwości pracy wynoszącej 3600 MHz (OC), a dla kart rozszerzeń przewidziano cztery PCI-E 3.0 x16 (x16/x16/x8/x8) oraz jedno PCI-E 2.0 x16 pracujące w trybie x4. Zarówno sloty dla kart graficznych jak i modułów RAM wzmocniono metalowymi wstawkami. Nośniki danych zamontujemy w ośmiu złączach SATA III lub trzech M.2 ukrytych pod specjalnymi radiatorami. Zintegrowany układ dźwiękowy to znany i ceniony kodek Realtek ALC1220. W przypadku kontrolera sieciowego Gigabyte zrezygnował z niezbyt lubianego Killera i zamontował dwa rozwiązania od Intela.
Test myszy Gigabyte XM300 - Dobry gryzoń nie musi być drogi
Na panelu I/O Gigabyte X399 Designare EX znajdziemy jedno PS/2, osiem USB 3.1 Gen 1, po jednym USB 3.1 Gen 2 typu A i C, dwa porty RJ-45, miejsca dla anten WiFi oraz zestaw złącz audio. Tak naprawdę to co odróżnia ten model od innej, dostępnej już propozycji Gigabyte, czyli AORUS X399 Gaming 7, to zmieniona kolorystyka, fikuśny radiator z akrylowymi, podświetlonymi wstawkami na chipsecie oraz spory metalowy backplate usztywniający całą płytę główną. Cena nie została jeszcze zdradzona, ale biorąc pod uwagę, że ma być to flagowa konstrukcja tanio nie będzie. Model oczko niżej w postaci wspomnianego Gaming 7 posiada cenę na poziomie 389 dolarów, a w Polsce dostępny jest za 1599 złotych. Tym samym zgadywałbym, że za Gigabyte X399 Designare EX przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 1800 złotych lub więcej.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37