Corsair Carbide SPEC-05 - Budżetowy gamingowiec z oknem
Wbrew licznym narzekaniom naszych czytelników statystyki sklepów jednoznacznie potwierdzają, że gamingowy sprzęt sprzedaje się bardzo dobrze. Przeważnie jednak jest też niestety bardzo drogi. Znany amerykański producent postanowił wypuścić nową, nieco tańszą obudowę. Mowa o modelu Corsair Carbide SPEC-05, który pochwalić się może akrylowym oknem czy dołączonym wentylatorem z czerwonym podświetleniem LED. Wystarczy jednak rzut okiem na specyfikację i zdjęcia, by stwierdzić że dedykowany on jest raczej mało wymagającym konsumentom lub osobom nieobytym w temacie. W tej samej cenie konkurencja oferuje już od dawna więcej za mniej, a produkt Corsaira wydaje się spóźniony o kilka lat.
Corsair Carbide SPEC-05 wyceniono na równowartość około 235 złotych.
Test Corsair Carbide 275R - Solidna dawka minimalizmu
Corsair Carbide SPEC-05 to zgrabna obudowa typu Mid Tower o wymiarach 199 x 433 x 483 (szerokość x wysokość x głębokość) milimetrów i wadze około 4 kilogramów, która wykonana została ze stali oraz tworzyw sztucznych. W środku zamontujemy z powodzeniem płyty główne w standardzie ATX, Micro ATX i Mini ITX oraz karty graficzne o długości do 370 milimetrów i wieżowe chłodzenia procesora nie wyższe niż 150 milimetrów. Magazyny danych otrzymały do swojej dyspozycji trzy miejsca 3,5" oraz dwa 2,5". Panel goszczący jedno USB 3.1 Gen 1, jedno USB 2.0, porty audio i przyciski zasilające znajduje się na topie.
Zestaw komputerowy Corsair IEM 2018 - Premiera Obsidian 500D
Możliwości wentylacyjne Corsair Carbide SPEC-05 są dość ubogie. Zmieścimy tutaj do pięciu wentylatorów - po dwa 140- lub 120-milimetrowe na przodzie i na górze oraz jeden mniejszy z tyłu. Co prawda można zamontować jeszcze jedną jednostkę z przodu, ale wymaga to usunięcia klatki HDD co dość mocno ograniczy ilość dostępnych nośników. Fabrycznie otrzymujemy jedno 120-milimetrowe "śmigło" z czerwonym podświetleniem. W przypadku filtrów przeciwkurzowych również jest licho i obecny jest on tylko pod zasilaczem. Amerykańska obudowa wyceniona została na 55 euro, czyli około 235 złotych. Moim zdaniem jest to cena zdecydowanie zawyżona, której nie da się niczym wytłumaczyć - ani dodatkami, ani zastosowanymi materiałami (akrylowe okno), ani nawet dobrym projektem (znowu te przeklęte śrubki imbusowe!). Alternatywy? Cała masa - Modecom Oberon, SilentiumPC Gladius M35W czy Fractal Design Focus G.
Powiązane publikacje

DeepCool CH260 i DeepCool CH270 DIGITAL - kompaktowe obudowy komputerowe, które wspierają płyty z odwróconymi złączami
12
Obudowa komputerowa Endorfy Arx 500 Core trafiła do sprzedaży. Fabryczne wentylatory, szklany panel i miejsce na AiO
27
ASUS prezentuje obudowę ATX A31 dla płyt głównych BTF. Klasyczna wielkość i kilka ciekawych rozwiązań montażowych
16
Obudowa Montech XR Wood oferuje fabryczne wentylatory ARGB, filtry przeciwpyłowe i drewniane elementy. Nowość debiutuje
9