Autonomiczny robot MIT dezynfekuje magazyny za pomocą światła
Pandemia koronawirusa trwa i choć może się wydawać, że zagrożenie nieco osłabło, cały czas powinniśmy mieć się na baczności. Oczywiście stosowanie środków ostrożności jest niezwykle przydatne, jednak dużą rolę w naszym bezpieczeństwie odgrywają procesy wprowadzane w sklepach, urzędach, przestrzeni publicznej oraz w magazynach. Tak, w magazynach. To właśnie do nich trafiają miliony paczek, które następnie przy pomocy kuriera, lądują w naszych domach. Dezynfekowanie przesyłek nie jest rzeczą prostą w realizacji, ale może się taką stać za sprawą naukowców MIT. Autonomiczny robot opracowany przez instytut wykorzystuje do tego celu światło UVC.
Naukowcy z MIT opracowali autonomicznego robota, który jest w stanie zneutralizować aż 90 proc. cząsteczek koronawirusa. Docenią go właściciele magazynów, choć nie tylko oni.
Kurierzy, paczki i koronawirus, czyli armagedon w logistyce
Roboty, szczególnie te wykorzystujące sztuczną inteligencję do mapowania przestrzeni, w których się znajdują, mogą posłużyć do przeróżnych celów. Tego typu maszyny, bo nimi są w istocie roboty, przydają się również w walce z niewidzialnym wrogiem. Zagrożenie wywołane przez COVID to realny problem właścicieli magazynów. Miliony paczek przewijających się przez sortownie wędruje z jednego końca świata na drugi, nierzadko trafiając w kilkanaście różnych rąk. Paczki powinny być więc dezynfekowane w magazynach, ale jak tego dokonać? Dla człowieka byłoby to kłopotliwe i nieco ryzykowne. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby oddelegować do tego zadania autonomicznego robota.
Robot Boston Dynamics trafia do sprzedaży. Kto może go kupić?
Właśnie tą drogą poszli naukowcy z MIT, którzy wykorzystują samo prowadzące się roboty do usuwania wirusów z magazynów. Maszyna naświetla powierzchnię światłem UVC, które ma zabójczy wpływ na cząsteczki koronawirusa. Prędkość poruszania się robota nie jest może szczególnie imponująca, gdyż wynosi zaledwie 0,35 kilometra na godzinę, jednakże pozwala to zdezynfekować ponad 121 metrów kwadratowych przestrzeni w ciągu godziny. Naukowcy podkreślają, że rozwiązanie może zostać wykorzystane nie tylko w magazynach, ale także fabrykach, restauracjach, supermarketach oraz w szkołach.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4