Apple iOS 26 - nowości dla iPhone'ów z WWDC 2025. Nowy design Liquid Glass, zmiany w interfejsie, translacja na żywo i wiele więcej
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Apple zrezygnowało z wprowadzenia systemu iOS 19, przeskakując bezpośrednio do wersji iOS 26, podobnie jak w przypadku pozostałych systemów operacyjnych, które od teraz mają nawiązywać numeracją do nadchodzącego roku. W iOS 26 dla iPhone’ów pojawiła się nowa opcja dostosowania wyglądu systemu, delikatnie odświeżono interfejs, wprowadzono usprawnienia w aplikacjach Telefon i Wiadomości oraz wiele więcej.
Apple iOS 26 wprowadza lekko odświeżony interfejs oraz nową opcję przezroczystych, „szklanych” ikon. Usprawniono działanie systemowych aplikacji i rozszerzono możliwości sztucznej inteligencji , wśród nowości pojawiła się m.in. funkcja Live Translation.
Apple iPhone 17 i iPhone 17 Air jednak bez ekranów ProMotion. Dopłata do modeli Pro może okazać się uzasadniona
Choć wielu internetowych komentatorów przewidywało powrót okrągłych ikon w stylu systemu visionOS, Apple nie zdecydowało się na taki krok. Zamiast tego zaskoczyło nowym stylem graficznym o nazwie Liquid Glass, inspirowanym taflą szkła i soczewkami optycznymi. Domyślnie efekt ten obejmuje wybrane elementy interfejsu, takie jak ikony narzędzi (np. latarka), paski sterowania czy wysuwany panel kontrolny. W ustawieniach personalizacji można jednak rozszerzyć ten wygląd na wszystkie ikony, przypominają one wówczas kwadratowe tafle szkła z delikatnie wygrawerowanymi symbolami. Styl Liquid Glass wpływa również na inne elementy interfejsu, m.in. rozprasza kolory tła, tworząc efekt interakcji z tapetą. Apple wprowadziło też drobne zmiany w układzie elementów. W aplikacji Aparat ponownie uporządkowano tryby fotografowania i nagrywania, a opcje takie jak rozdzielczość, lampa błyskowa czy timer są teraz lepiej widoczne i łatwiejsze w obsłudze.
Apple iPhone 17 Air będzie cieńszy i lżejszy od Galaxy S25 Edge, ale za to otrzyma śmiesznie mały akumulator
Delikatne zmiany zaszły również w aplikacji Zdjęcia, gdzie wyraźnie zaznaczono zakładki Biblioteka i Kolekcja, co ułatwia organizację treści. Z kolei przeglądarka Safari przeszła większe przeprojektowanie, interfejs został podzielony na trzy sekcje: przycisk cofania, pasek adresu oraz rozwijane menu z dodatkowymi funkcjami (pod ikoną trzech kropek). Podczas przeglądania strony pasek nadal automatycznie się chowa, ale zamiast białej belki pojawia się półprzezroczysta „szklana soczewka” z adresem strony. W aplikacji Telefon wprowadzono funkcję AI Live Translation, która pozwala na niemal natychmiastowe tłumaczenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym, zarówno przy odbieraniu, jak i podczas mówienia. Funkcja działa również w aplikacji Wiadomości, gdzie dodatkowo pojawiły się nowe opcje personalizacji. Użytkownicy mogą np. przekształcać zdjęcia kontaktów za pomocą AI w stylizowane obrazy, takie jak portrety olejne czy ikony komiksowe. Dodano również możliwość ustawienia indywidualnego tła dla konkretnych konwersacji lub grupy, na wzór rozwiązania znanego z Messengera od Meta. W tekstowych rozmowach grupowych będziemy mogli również rozpocząć ankiety.
Technologiczne priorytety Apple. Anulowanie Apple Watch z kamerą i rozwój okularów AR oraz AirPods z AI na horyzoncie
W aplikacjach Telefon i Wiadomości pojawiła się nowa funkcja filtrowania spamu. Wszystkie połączenia i wiadomości od nieznanych numerów mogą teraz trafiać do osobnej sekcji, gdzie zostaną automatycznie wyciszone i nie będą generować powiadomień. Ciekawą nowość zaczerpnięto z systemu visionOS — użytkownicy mogą teraz ustawić tapety z efektem 3D jako wygaszacze ekranu i płynnie przełączać się między nimi za pomocą jednego stuknięcia. Zmiany pojawiły się także w aplikacji Portfel. Użytkownicy mogą dodawać do niej różne dokumenty, takie jak paszporty czy bilety lotnicze. Natomiast z App Store wydzielono osobną sekcję gier, która zyskała dedykowaną aplikację Gry. Znajdziemy w niej wszystkie aktualnie posiadane tytuły, historię pobranych gier oraz zakładkę Arcade.
Apple TV+ – filmowe i serialowe nowości VOD na czerwiec 2025. Wśród premier Mistrz kija, Dym, Kresy szczerości oraz Łowczynie
Wprowadzono także funkcję Visual Intelligence, która umożliwia rozpoznawanie elementów widocznych na zrzutach ekranu. Użytkownik może np. wyszukać obiekt w Google, dodać wydarzenie do kalendarza lub zadać pytanie na temat zdjęcia bezpośrednio przez ChatGPT, wszystko to za pomocą dwóch kliknięć w menu zrzutu ekranu. Niestety nie wiemy, czy wszystkie z wymienionych funkcji bazujących na Apple Intelligence, pojawią się w Europie. Na chwilę obecną funkcję AI nie mają wsparcia dla języka polskiego. Reasumując tegoroczna odsłona systemu Apple iOS 26 przyniesie naprawdę dużo drobnych zmian.
Powiązane publikacje

Blender trafi na tablety Apple iPad Pro. Program do grafiki 3D zawita też do modeli z Androidem na pokładzie
0
Gemini CLI i Replit Agent usunęły dane użytkowników pomimo instrukcji zamrożenia kodu w lipcu 2025 roku
27
Google rzuca wyzwanie nudnym zdjęciom. Sztuczna inteligencja zrobi z nich wideo, a Ty nie musisz umieć montować
24
Microsoft Windows 11 25H2 to CodeQL dla sterowników oraz usprawnienia w zarządzaniu energią i responsywności interfejsu
27