AMD zapłaci każdemu po 35 USD za fałszywą reklamę Bulldozerów
Chyba wszyscy znają powiedzenie, że reklama jest dźwignią handlu, a ludzie często kupują oczami. W końcu wiele razy sprzedawano nam ładnie opakowane dziadostwo. Czy to w przypadku zbiórek crowdfundingowych, czy też gier - świetnym przykładem zahaczającym o obie grupy może być tytuł No Man's Sky, który na premierę bardzo mocno różnił się od zapowiedzi. Chociaż w tym przypadku twórcy przyznali się do błędu i do tej pory udoskonalają swój produkt. Do błędu nie chciało się jednak przyznać AMD, które swego czasu reklamowało procesory oparte na architekturze Bulldozer jako "pierwsze konsumenckie CPU z ośmioma rdzeniami". Czerwoni zapłacą za to teraz 12,1 miliona dolarów.
Niestety, podobnie jak w przypadku sporu z NVIDIĄ i kart graficznych GeForce GTX 970 wypłata zadośćuczynienia dotyczy tylko osób z USA.
Test AMD FX-8300 vs Intel Core i3-6100. Jaki procesor za 600 złotych?
W 2015 roku przeciwko AMD przez konsumentów złożony został w Stanach Zjednoczonych grupowy pozew. Dotyczył on procesorów AMD opartych na architekturze Bulldozer, a dokładnie modeli FX-81x0. Oskarżyciele poczuli się oszukani - w reklamach CPU przedstawiane były jako jednostki ośmiordzeniowe, gdzie faktycznie mowa była o czterech modułach. Czerwoni zastosowali wtedy zupełnie nową konstrukcję procesora i chociaż system Windows każdy moduł widział jako dwa osobne rdzenie, to dzieliły one jeden koprocesor, jednostki pobierania i dekodowania rozkazów, pamięć poziomu L2 czy FP Scheduler.
Test AMD FX-8150 - Bulldozer kontra Intel Sandy Bridge
Proces ciągnął się latami, a AMD broniło się, że wszystko zależne jest od przyjętej definicji "rdzenia" i według ichniej z którą podobno "zgadza się większość konsumentów" nikogo nie oszukali. Do takiego stanowisko nie przychylił się w styczniu 2019 roku sąd w Kalifornii i zalecił by postępowanie trwało dalej. Najwyraźniej Czerwoni postanowili zakończyć sprawę zanim przybierze gorszy obrót i doszli do porozumienia z oskarżycielami. Zgodnie z nim wypłacone zostanie konsumentom, którzy udowodnią zakup spornych procesorów łącznie 12,1 miliona dolarów odszkodowania. Jest to mniej, niż było wnioskowane - 20% zamiast 50% ceny procesorów. Przekłada się to na 35 dolarów, czyli 138 złotych dla każdego konsumenta. Niestety, podobnie jak w przypadku sporu z NVIDIĄ i kart graficznych GeForce GTX 970 dotyczy to tylko osób z USA. Jak widać oni w porównaniu do Europejczyków nie dają sobie w kaszę dmuchać.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7