AMD APU w formie komiksu - Układy z GPU to przyszłość?
Czasy się zmieniają, potrzeby użytkowników również, zaś wszyscy producenci muszą powoli przystosowywać się do nowych trendów panujących na rynku. Niegdyś AMD oraz Intel szli łeb w łeb wraz z kolejnymi generacjami flagowych procesorów, które zaciekle walczyły ze sobą w każdym teście. Od pewnego czasu "Czerwoni" odpuścili nieco rynek najwydajniejszych jednostek na rzecz lepszego rozwoju układów APU ze zintegrowanym układem graficznym Radeon, pozostawiając tym samym najwyższą półkę w dominacji Intela. Takie procesory są oczywiście zdecydowanie tańsze od high-endowych serii, jednak spora rzesza użytkowników wciąż woli wyposażyć swoje komputery oddzielnie w układy CPU oraz GPU. AMD w 2010 roku rozpoczęło nowy rozdział w historii komputerów osobistych - od pewnego czasu nie potrzeba już instalować karty graficznej aby korzystać z podstawowej funkcjonalności w wymagających aplikacjach lub rozrywki w grach.
Firma z Sunnyvale rozwija swoje zintegrowane układy graficzne z roku na rok, więc wydajność tandemu składającego się z rdzeni x86 oraz IGP będzie sukcesywnie rosła. Producent jednostek APU musi zmienić nastawienie użytkowników do wbudowanego Radeona, bowiem dla większości kojarzy się on z niezbyt wydajnymi oraz po prostu nielubianymi chipami graficznymi montowanymi niegdyś na płytach głównych. Główną bolączką układów APU od AMD jest relatywnie słaba wydajność rdzeni x86 w porównaniu do IGP - producent musi podjąć stanowcze kroki w celu zwiększenia sprawności tych elementów, bowiem blokowane GPU nie jest w stanie dostarczyć najlepszych doznań dla użytkownika.
Test AMD A10-6800K Richland - Procesor stworzony do grania?
Układy AMD APU nie są oczywiście kierowane do użytkowników korzystających z wydajnościowych platform opierających się na drogich kartach graficznych oraz procesorach - przejście z Radeona HD 7850 wspieranego przez AMD FX-8350 mogłoby być nieco bolesne, chyba że zależy nam na zmniejszeniu poboru energii ;] Niemniej jednak, klienci oczekujący zrównoważonej sprawności w mniej wymagających grach oraz aplikacjach mogą czuć się zadowoleni z zaoszczędzenia kilkuset złotych. Warto pamiętać, że rynek komputerów osobistych nie opiera się tylko na zagorzałych fanach technologii, bowiem zdecydowana większość nie potrzebuje zbyt dużej wydajności dla edytora tekstu lub przeglądarki z odpalonym filmem. Właśnie dlatego jednostki APU mają przed sobą świetlaną przyszłość, a ciągły wzrost wydajności powinien przekonać również zatwardziałych fanów oddzielnego CPU i GPU.
Tegoroczna rodzina procesorów AMD APU Richland miała być jedynie szybkim przystankiem na drodze do jednostek APU Kaveri, które pojawią się pod koniec tego roku. Mamy nadzieję, że wprowadzenie architektury Steamroller oraz Graphics Core Next zdecydowanie zwiększy wydajność nowych jednostek i za jakiś czas będziemy mogli śmiało powiedzieć o dominacji AMD w niskim oraz średnim segmencie. Intel w przypadku zintegrowanych układów graficznych musi odrabiać w stosunku do "Czerwonych", więc szansa na taki podział rynku jest bardzo duża.
Źródło: PurePC / AMD
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57