Ziemia nie jest płaska? YouTube walczy z teoriami spiskowymi
Przed kilkoma dniami, platforma YouTube wyrzuciła ze swojego serwisu amerykańskiego teoretyka spiskowego Alexa Jonesa. Za powód, serwis podaje propagowanie fałszywych wiadomości i rozpowszechnianie mowy nienawiści. Jones został usunięty nie tylko z YouTube'a, ale także z Facebooka i Spotify. Naruszenia tego typu pociągają za sobą trwałe wydalenie. Teraz portal wideo zaczął robić porządki z innymi YouTuberami, szerzącymi teorie spiskowe. A trzeba wiedzieć, że tych jest naprawdę całe mnóstwo. Zwłaszcza na terenie Stanów Zjednoczonych. Plan na przeprowadzenie swoistych czystek powstał już w marcu, kiedy to platforma zapowiedziała dodawanie sprawdzonych źródeł (np. Encyclopedia Britannica) pod filmami z wątpliwej jakości informacjami.
YouTUbe kontynuuje swoją misję walki z teoriami spiskowymi na swoim portalu. Wątpliwe filmiki zostaną opatrzone odnośnikami do sprawdzonych źródeł, aby oglądający mógł odnieść się do wiarygodnych informacji.
YouTube wprowadzi nowe usługi, w tym muzyczne YouTube Music
YouTube dodaje od teraz linki do stron takich jak Wikipedia i Encyclopedia Britannica, aby pomóc w obalaniu teorii spiskowych, tak popularnych na stronie należącej do Google. YouTube zaczął dodawać te linki początkowo już w lipcu, by każdy w widzów mógł skonfrontować informacje z wideo ze źródłem encyklopedycznym. Pierwsze dopiski pojawiły się przy filmach traktujących o zmianach klimatycznych, zamachu w Oklahomie, a także o holokauście. Informacja o możliwości sprawdzenia faktów pojawia się jako mała adnotacja pod filmem. Tam znajduje się krótkie wyjaśnienie z linkiem do powiązanej tematycznie strony Wikipedii lub Encyklopedii Britannica. Wiele filmów z teoriami spiskowymi nie otrzymało jeszcze nowego menu adnotacji, ale YouTube właśnie poinformował, że nadal będzie opracowywał adnotacje do nowych tematów.
Zmarł John "TotalBiscuit" Bain, znany komentator i youtuber
Podczas gdy niektórzy mogą uważać filmy o spiskach za nieszkodliwe lub bronić ich wyrażania poprzez argument o wolności słowa, to historia nie raz pokazała, że tematyka taka jest bezpieczna, o ile tylko traktowana z przymrożeniem oka. Prędkie rozprzestrzenianie się wszelkiej treści w Sieci ma ogromną moc, a napływ fałszywych informacji działa wedle powiedzenia "kłamstwo powtarzane tysiąc razy, staje się prawdą". Tak było chociażby jakiś czas w Indiach, gdzie posty na WhatsApp doprowadziły do wielu morderstw i linczów. W Stanach Zjednoczonych wiele szkolnych strzelanin ma miejsce także z powodu ślepego posłuszeństwa teoriom spiskowym. Źle zrozumiane i fanatycznie wyznawane teorie spiskowe nigdy nie kończą się dobrze i całe szczęście, że YouTube robi z nimi porządek. Pytanie na ile te porządki się udadzą?
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57