Za pomocą głowy z drukarki 3D włamano się do wielu smartfonów
Nowa technologia kusi zawsze by ją przetestować w najróżniejszy sposób. Nie inaczej jest z budzącym coraz większe kontrowersje, systemem rozpoznawania twarzy. Aż kusi by sprawdzić jak bardzo zaawansowana jest ta technika, jak sprawdza się w różnych sytuacjach no i oczywiście, czy i jak można ją oszukać. Nic więc dziwnego, że ktoś postanowił wpaść na pomysł i wydrukować głowy w drukarce 3D, aby sprawdzić czy uda się w ten sposób odblokować smartfony z funkcją rozpoznawania twarzy. Eksperyment postanowił przeprowadzić magazyn Forbes. Okazało się, co nie powinno być zdziwieniem, że najlepszą i zarazem najbezpieczniejsza technologię oferują tylko dwie firmy.
Testowany OnePlus 6 ani nie ostrzegał przed włączeniem funkcji, ani nie oferował wolniejszego, ale bezpieczniejszego rozpoznawania twarzy.
Głowę do eksperymentu wydrukowano w Backface w Birmingham w Wielkiej Brytanii, w studiu, w którym zdjęcia robić można równocześnie za pomocą 50 aparatów. Fotografie są łączone, aby wykonać pojedyncze zdjęcie, które tworzy pełny obraz 3D. Model drukowany jest za pomocą drukarki 3D. Na koniec ostateczne poprawki i koloryzacja, i głowa naturalnej wielkości jest gotowa w ciągu kilku dni, a wszystko za nieco ponad 300 funtów. Do testów wykorzystano prawdziwą głowę dziennikarza. Zarejestrował on rozpoznawanie twarzy na pięciu telefonach - iPhone X i czterech urządzeniach z Androidem: LG G7 ThinQ, Samsung S9, Samsung Note 8 i OnePlus 6.
Google nie będzie sprzedawać technologii rozpoznawania twarzy
Po włączeniu nowego G7, LG ostrzega użytkownika przed korzystaniem z rozpoznawania twarzy. "Rozpoznawanie twarzy to metoda wtórnego odblokowania, która powoduje, że Twój telefon jest mniej bezpieczny", informuje, dodając, że podobna twarz może również odblokować telefon. Sztuczna głowa bez problemu odblokowała urządzenie. Dopiero po aktualizacji oprogramowania wystąpiły drobne problemy. Podobne ostrzeżenie pojawia się podczas rejestracji w Samsung S9. "Twój telefon może zostać odblokowany przez kogoś lub coś, co jest podobne do Ciebie. Jeśli używasz tylko rozpoznawania twarzy, będzie to mniej bezpieczne niż użycie wzoru, kodu PIN lub hasła". " - ostrzega. W Samsungu rozpoznawanie twarzy udało się oszukać, choć wymagało to wcześniejszych testów z oświetleniem i odpowiednim kątem ustawienia .Rzecznik firmy Samsung powiedział Forbes, że "rozpoznawanie twarzy obejmuje mniej więcej taki poziom zabezpieczeń jak przeciągnij, aby odblokować. Oferujemy najwyższy poziom uwierzytelniania biometrycznego - odcisk palca i tęczówkę - w celu zablokowania telefonu i uwierzytelnienia dostępu do Samsung Pay lub Secure Folder".
Microsoft HoloLens 2 wyposażone w Qualcomm Snapdragon 850
Testowany OnePlus 6 ani nie ostrzegał przed włączeniem funkcji, ani nie oferował wolniejszego, ale bezpieczniejszego rozpoznawania twarzy. Po przysunięciu wydrukowanej głowy 3D telefon natychmiast się odblokował. Forbes stwierdził, że "bez wątpienia był to najmniej bezpieczny z testowanych przez nas telefonów". Rzecznik OnePlus powiedział: "Zaprojektowaliśmy Face Unlocka z myślą o wygodzie. Zawsze zalecamy stosowanie hasła / kodu PIN / odcisku palca dla bezpieczeństwa. Z tego powodu funkcja Face Unlock nie jest włączona dla żadnych bezpiecznych aplikacji takich jak bankowość lub płatności. Nieustannie pracujemy nad ulepszeniem całej naszej technologii, w tym Face Unlock". IPhone X ze swoim Face ID był jedynym smartfonem, który nigdy nie dał się zwieść. Dla porównanie sprawdzono też jak działa technologia Microsoft Windows Hello w Surface Pro 4. I w tym przypadku również nie udało się odblokować urządzenia
Powiązane publikacje

LG przetestowało transmisję sieci 6G na falach terahercowych. Wyniki są bardziej niż obiecujące
61
Microsoft chce zasilać w przyszłości swoje centra danych za pomocą małych reaktorów nuklearnych
34
TSMC mocno rozbudowuje swój potencjał w zakresie pakowania CoWoS. To efekt popularności sprzętu napędzającego AI
13
Intel i Dell budują nowy superkomputer. Wykorzystane zostaną najnowsze procesory Xeon Scalable i akceleratory Habana Gaudi 2
15