Google nie będzie sprzedawać technologii rozpoznawania twarzy
Rozpoznawanie twarzy może być wykorzystywane do przydatnych aplikacji, takich jak odblokowywanie telefonu, może pomóc w trudnych i pilnych sytuacjach takich, jak poszukiwania zaginionych osób. Wiemy wszyscy jednak, że tak jak chyba każda technologia i ta może zostać wykorzystana do celów, które mniej nam się spodobają. Inwigilacja, system oceny społecznej to tylko niektóre z przykładów. Pokus jest znacznie więcej. Ta technologia jest bardzo potężna, pojawia się już w urządzeniach codziennego użytku i jest w zasadzie gotowa do wdrożenia na szeroką skalę w wydajnym systemie. A wciąż nie ma zasad i przepisów, które regulowałyby jej wykorzystanie. Google zdaje podzielać się te obawy.
W zeszłym tygodniu Microsoft kolejny raz wezwał rządy na całym świecie do uregulowania prawnego i opracowania przepisów dotyczących wykorzystania tej technologii.
Google ustosunkowało się do sprawy w oficjalnym wpisie na blogu. "Google od dawna angażuje się w odpowiedzialny rozwój sztucznej inteligencji. Zasady te kierują naszymi decyzjami o tym, jakie typy funkcji budować i jakie badania realizować. W przypadku technologii rozpoznawania twarzy musimy starannie rozważyć wszystkie opcje, aby zapewnić, że zostanie ona wykorzystana zgodnie z naszymi zasadami i wartościami. Nie chcemy by była nadużywanym narzędziem, co niosłoby szkodliwe skutki. Współpracujemy z wieloma organizacjami, aby zidentyfikować oraz rozwiązać te problemy i zagrożenia. W przeciwieństwie do innych firm, Google Cloud zdecydował się nie oferować uniwersalnych interfejsów API do rozpoznawania twarzy przed rozpoczęciem prac nad ważnymi pytaniami dotyczącymi wykorzystania technologii i zasad na jakich ma się to opierać".
System rozpoznawania twarzy Amazon Rekognition budzi obawy
Decyzja Google o wstrzymaniu komercjalizacji technologii rozpoznawania twarzy następuje po protestach w innych firmach technologicznych, które pracują nad podobnymi usługami. Pracownicy firmy Amazon i Microsoft oficjalnie wyrażali obawy, że ich firmy mogą współpracować z organami ścigania choć brak zapisów określających na jakich zasadach ma się to odbywać. W zeszłym tygodniu Microsoft wezwał rządy na całym świecie do uregulowania prawnego i opracowania przepisów dotyczących wykorzystania tej technologii. W tym miejscu warto dodać, że spore kontrowersje w ostatnich dniach wzbudziło wykorzystanie techniki rozpoznania twarzy podczas jednego z koncertów Taylor Swift w USA. Sprawa wyszła na jaw w tym tygodniu, choć do zdarzenia doszło w maju. Technologia ta miała zostać wykorzystana do identyfikacji stalkerów gwiazdy - sprawę opisał Rolling Stone.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4