Wyniki wydajności procesorów Intela po łatach Meltdown i Spectre
Producenci reklamują swój sprzęt w przeróżny sposób i często stawiają go w aż zbyt jasnym świetle. Tak było, jest i będzie, dlatego jak mantrę będziemy powtarzać, by kierować się recenzjami i dokładnymi niezależnymi testami (np. naszego autorstwa), gdyż to one przedstawiają realne możliwości danego sprzętu. Tymczasem Intel postanowił wyręczyć wszystkich ciekawskich, którzy czekają na konkrety dotyczące spadków wydajności związanych z załataniem błędów Meltdown i Spectre. Choć krążyły plotki mówiące o konieczności spowolnienia procesorów nawet o 60%, według giganta z Santa Clara nic takiego nie ma i nie będzie miało miejsca. Nie oznacza to jednak, że żaden problem nie występuje.
W większości przypadków mamy do czynienia z maksymalnie kilkuprocentowym spadkiem wydajności. Nie można jednak pozbyć się wrażenia, że Intel przedstawił bardzo optymistyczne scenariusze.
Intel zmierzył wpływ ostatnich łatek na wydajność przy użyciu procesorów Intel Core i7-6700K, i7-8700K oraz mobilnych jednostek i7-7920HQ i i7-8650U. W większości testów użyto systemu operacyjnego Windows 10, ale nie zabrakło także porównań do wysłużonego i ciągle popularnego Windowsa 7. Procesory przetestowane zostały w czterech środowiskach: SYSmark 2014 SE (głównie zastosowania biurowe), PC Mark 10 (rzeczywista wydajność pod obciążeniem), 3DMark Sky Diver (DirectX 11) oraz WebXPRT 2015 (obciążenia oparte na HTML5 i JavaScript). Co wykazały testy? Spójrzcie poniżej.
Meltdown i Spectre - Wszystko o lukach w procesorach Intel i AMD
Jak widać, z najnowszą łatką w większości przypadków mamy do czynienia z maksymalnie kilkuprocentowym spadkiem wydajności. Nietrudno dostrzec, że najwięcej traci procesor Intel Core i7-6700K z generacji Skylake (nawet do 21%). Choć wygląda to wszystko całkiem wiarygodnie, bo jakby nie było Intel sam przyznaje się tutaj do winy i jakiegokolwiek spadku wydajności, to jednak nie można pozbyć się wrażenia, że przedstawiono tutaj bardzo optymistyczne scenariusze. Testy w niektórych zastosowaniach wydają się być mało miarodajne, za to chętnie zobaczylibyśmy wyniki w bardziej serwerowych środowiskach. Cóż, nie pozostaje nam zatem nic innego, jak samemu zweryfikować powyższe informacje... Stosowny test z naszej strony pojawi się niebawem lub będzie już częścią nowej procedury CPU.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen AI 5 330 - Nadchodzi budżetowy procesor Krackan Point 2 z rdzeniami Zen 5 i Zen 5c oraz iGPU Radeon 820M
11
Intel traci udziały na rynku serwerowym, coraz mocniej podjadają go AMD i ARM. Przyszłość również nie będzie niebieska
29
Intel Nova Lake - nowe informacje wskazują na przewidywany wzrost wydajności jednowątkowej oraz wielowątkowej procesorów
82
AMD Ryzen 5 7400 - niebawem powinna zadebiutować tania desktopowa jednostka Zen 4 z układem iGPU
13