Windows 10 - Oficjalne wymagania sprzętowe nowego systemu
Dzisiejsze aktualności dotyczące oprogramowania zostały zdominowane przez informację o darmowej aktualizacji do systemu operacyjnego Windows 10 nawet dla osób nieposiadających licencji. Co to dokładnie oznacza? Na razie trudno znaleźć konkrety na ten temat, ale na pewno nie należy wpadać w euforię i usuwać oryginalne nalepki ze swojej obudowy - Microsoft na pewno coś planuje, jednak trudno mówić o pozbyciu się opłat za korzystanie z tak rozbudowanego oprogramowania. Każda aplikacja oraz system operacyjny posiada własne wymagania sprzętowe, bez których trudno mówić o komfortowym korzystaniu z produktu. Minimalne wymogi dotyczące posiadanego komputera pozwalają użytkownikom na podjęcie decyzji o zakupie konkretnego oprogramowania lub też zrezygnowania z całego procesu - systemy z rodziny Windows nigdy nie wymagały zbyt wiele jeśli chodzi o sprzęt, ale mówimy tutaj oczywiście o samym uruchomieniu.
Wiemy coraz więcej na temat finalnej wersji Windows 10.
Bezproblemowa praca z wieloma innymi pakietami to już zupełnie inny temat, przy którym najlepiej posiadać rozsądną konfigurację dostosowaną do naszych potrzeb. Microsoft postanowił zaktualizować wymagania sprzętowe dla systemu Windows 10 i udostępnić je za pośrednictwem swoich azjatyckich oddziałów. Parametry nie zmieniły się znacznie od czasów ósemki - zaczniemy nietypowo od ilości zajmowanego miejsca.
Do obsługi dziesiątki będziemy potrzebowali co najmniej 16 GB wolnej przestrzeni dyskowej w przypadku 32-bitowej wersji oraz 20 GB dla 64-bitowej wersji. Nasz komputer musi być wyposażony w kartę graficzną obsługującą biblioteki DirectX 9. Ilość pamięci operacyjnej jest różna dla 32 oraz 64 bitów. W przypadku pierwszego wariantu wystarczy 1 GB pamięci RAM, natomiast bardziej rozbudowany system wymaga 2 GB. Jeśli chodzi o tablety, to Windows 10 wymaga fizycznych przycisków zasilania, regulacji głośności, zaś klawisz startu i blokady rotacji jest opcjonalny.
Windows 10 odpalimy na sprzętowym szrocie, ale nie będzie wtedy mowy o komfortowej pracy.
Najmniejsza obsługiwana rozdzielczość to 800 x 600 pikseli. Obsługa procesorów to bardzo rozbudowany temat, ale można wspomnieć o pewnych nowościach - Microsoft dodał obsługę dla pięciu nowych jednostek Qualcomm (MSM8909, MSM8208, MSM8994, MSM8992, MSM8952), trzech Intela (Cherry Trail, Skylake, Atom x3 (LTE) oraz AMD (Carrizo i Carrizo-L).
Źródło: WCCF Tech
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
23
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78