AMD i Samsung nawiązują współpracę. Radeon w smartfonach
W lipcu 2006 roku ogłoszono, że AMD przejmuje kanadyjską firmę ATI wraz z całym jej portfolio produktów oraz patentami. Tak m.in. seria Radeon przeszła w ręce AMD, choć karty graficzne pod marką ATI sprzedawane były do 2010 roku. W roku poprzedzającym porzucenie marki ATI, w styczniu, AMD sprzedało firmie Qualcomm wszystkie prawa własności intelektualnej do procesorów grafiki Imageon, przeznaczonych dla urządzeń przenośnych. Qualcomm produkty te, także w nowszych wersjach opracowywanych u siebie, na rynku oferował pod nazwą Adreno (anagram nazwy Radeon). Od tamtej pory AMD nie istniało na rynku małych urządzeń przenośnych, takich jak chociażby smartfony.
Sprzedane przez AMD kiedyś GPU Imageon stały się Adreno. Teraz AMD szykuje się do powrotu na rynek urządzeń przenośnych.
Firmy AMD i Samsung wspólnie ogłosiły teraz umowę o współpracy, na mocy której rozwiązania AMD po wielu latach przerwy będą miały szansę na to, aby powrócić na rynek urządzeń mobilnych. AMD i Samsung wspólnie chcą pracować nad "ultra-energooszczędnymi, wysokowydajnymi GPU" dla układów SoC przeznaczonych do urządzeń przenośnych. Oznacza to, że zapowiedziana parę dni temu architektura RDNA ostatecznie trafi nie tylko do pecetów, ale także do znacznie, znacznie mniejszych urządzeń. Pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście smartfony, ale Samsung może mieć znacznie większe plany. Z branży już słyszałem pogłoski o tym, że Samsung chce wejść na rynek konsol do gier. Południowokoreańska firma miałaby pracować nad produktem, którego celem na rynku miałyby być konsole NVIDIA serii Shield, ale zrobione na większą skalę. Pierwsze mają jednak być układy SoC dla smartfonów.
Na mocy nowego partnerstwa, AMD udostępni Samsungowi licencje na cechy techniczne swoich najnowszych GPU z architekturą RDNA, którą ten ostatni ma wykorzystać w urządzeniach przenośnych. Ponowne wejście AMD na ten rynek może jednak nie być problemem dla Intela, czy NVIDII, ale przede wszystkim dla firmy ARM, której architektury procesorów grafiki Mali niebawem mogą być w odwrocie. Firmy oferujące tańsze układy SoC, takie jak np. MediaTek czy Unisoc (Speadtrum) coraz chętniej sięgają nie po Mali, a po rozwiązania PowerVR. Allwinner czy Rockchip wciąż zdają się stawiać na Mali, ale to może być już tylko kwestia czasu. Warto zauważyć, że nikt z dużych graczy nie jest zainteresowany rozwiązaniami NVIDII.
Test Radeon Vega 8 vs Radeon Vega 10 vs GeForce MX150
Jeśli chodzi o Samsunga, to ten nad własnym projektem GPU pracuje od wielu lat. Niektóre osoby z branży sugerują, że prace rozpoczęto już w 2011 roku. Jak wiele wspólnego z tym projektem ma ogłoszone licencjonowanie rozwiązań AMD? Nie wiadomo. Noty prasowe obu firm są bardzo niejasne. Na tyle, że nie da się tej kwestii rozstrzygnąć. Opcje są oczywiście tylko dwie. Pierwsza to taka, że Samsung od lat pracuje nad własnym GPU, ale ostatecznie zrezygnował z dotychczasowego projektu i postanowił skorzystać z rozwiązań AMD. Druga opcja, która jakoś bardziej zdaje się być prawdopodobna jest taka, że Samsung od lat współpracuje z AMD i pracuje nad swoimi GPU, ale dopiero teraz obie firmy postanowiły ujawnić, że współpraca pomiędzy nimi istnieje. Tak czy inaczej, dla AMD to może być spory sukces. Firma co prawda jest już od wielu lat hegemonem na rynku konsol do gier, ale na rynku PC od ładnych kilku lat radzi sobie znacznie gorzej.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
32
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10