Unia Europejska chce położyć kres wojnom patentowym
Firmy Samsung i Apple znane przede wszystkim z produkcji popularnych urządzeń stały się także specjalistami w wywoływaniu przeróżnych wojen patentowych, które w obecnym czasie stały się bardzo modne. Każda firma ma naturalnie prawo do ochrony swojej własności intelektualnej, zaś uciekanie się do sądu powinno odbywać się tylko w ostateczności, kiedy wszystkie inne środki kompromisu zawiodą. Niestety dzieje się dokładnie na odwrót... Korporacje co chwilę lądują przed sądem, a skutki tych kłótni najbardziej odczuwamy my, czyli konsumenci - dodatkowo tego typu wojny wstrzymują rozwój technologiczny. Czy w końcu zastaniemy kres tych dziecinnych kłótni gigantów? Ten pozytywny scenariusz może się spełnić przynajmniej w Europie, ponieważ Unia Europejska postanowiła zabrać się za sprawę wojen patentowych. Komisja Europejska zakazała producentom telefonów oraz tabletów pozywania firm, z którymi mają podpisane umowy dotyczące licencjonowania patentów.
Bezpośrednio dostało się Motoroli, która walczyła przed niemieckim sądem o to, aby wprowadzono zakaz sprzedaży iPhonów. Problem był jednak taki, że oskarżenia odnosiły się do podstawowych patentów, które są niezbędne do rozwijania uniwersalnych technologii. Przy licencjonowaniu tego typu własności intelektualnych korporacje zobowiązane są do współdzielenia ich na uczciwych warunkach. Według Komisji Europejskiej firmy mają prawo do ochrony swoich patentów, nie powinno się to jednak odbywać kosztem konsumentów.
Urząd antymonopolowy ogłosił, iż Samsung zobowiązany został do dotrzymania obietnicy, która mówi o nieoskarżaniu firm, z którymi licencjonuje patenty przez najbliższe 5 lat. Powinno to dać trochę spokoju i firmy zamiast włóczyć się po sądach będą mogły bardziej się skupić na rozwijaniu obecnej i przyszłej technologii. Dodatkowo nie będzie konieczności wynajmowania prawnika, więc i straty będą mniejsze ;-).
Czy wielkie firmy pójdą wreszcie po rozum do głowy?
Źródło: GSM Arena
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57