UL Procyon AI Image Generation Benchmark - nowy test, który określi wydajność GPU w obliczeniach związanych z AI
Firma UL Solutions nie tak dawno zaprezentowała nowy wariant benchmarku, który miał wejść w skład oprogramowania UL Proycon. Nowość o nazwie AI Image Generation Benchmark stała się właśnie dostępna, a jej zadaniem jest pomiar wydajności układów graficznych w zadaniach związanych ze „sztuczną inteligencją”. Rozwiązanie nie jest jednak skierowane do zwykłych konsumentów, a jeśli i tak zechcemy z niego skorzystać, to powstrzyma nas przed tym cena produktu.
Twórcy popularnego benchmarku 3DMark wprowadzili nową możliwość testowania układów graficznych pod kątem ich wydajności w obliczeniach związanych z AI. UL Procyon AI Image Generation Benchmark jest płatnym pakietem skierowanym głównie do firm.
3DMark Steel Nomad - nadchodzi nowy benchmark dla kart graficznych. Ma być następcą wysłużonego Time Spy
Nowa wersja benchmarku oferuje przetestowanie wydajności układów graficznych ze średniej i wysokiej półki. UL Procyon AI Image Generation Benchmark wykorzystuje w tym celu dwa modele Stable Diffusion. Do wyboru mamy wariant 1.5 lub XL. Analogicznie pierwszy został skierowany do nieco mniej wydajnych jednostek. Przed uruchomieniem testu z listy możemy wybrać również silnik wnioskowania - NVIDIA TensorRT, OpenVINO (Intel) lub ONNIX Runtime (AMD). W trakcie pomiaru wydajności zostanie utworzonych łącznie 16 grafik, które oparte będą na tej samej komendzie (prompt), aby wyniki były możliwe do porównania pomiędzy różnymi konfiguracjami. Jeśli wybierzemy edycję korzystającą z modelu Stable Diffusion 1.5, to każdy obraz będzie miał rozdzielczość 512 x 512 pikseli, natomiast w drugim wypadku będzie to 1024 x 1024 pikseli. Do testu wymagana jest platforma z przynajmniej 16 GB pamięci RAM (32 GB w przypadku zintegrowanych układów graficznych) oraz GPU wyposażonym w 8 GB pamięci VRAM.
Geekbench 6 - nowa wersja popularnego benchmarku jest już dostępna do pobrania. Co nowego oferuje?
W naszej redakcji do przetestowania nowego benchmarku przysłużył się Damian Marusiak, który wykorzystał w tym celu laptop ASUS ROG Strix SCAR 18. Za wydajność tego sprzętu odpowiada procesor Intel Core i9-14900HX, 32 GB pamięci RAM w standardzie DDR5, a także układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU. Wykorzystując Stable Diffusion XL na dedykowanym układzie graficznym, udało się uzyskać 2047 punktów. Czas tworzenia każdego z 16 obrazów wyniósł trochę ponad 18 sekund (łącznie 293 sekundy), a silnikiem wnioskowania był NVIDIA TensorRT. Jeśli zaś chodzi o zintegrowaną „grafikę”, to wynik uplasował się na wartości 31 punktów, a wygenerowanie jednej z grafik trwało ponad 200 sekund (Intel OpenVINO). Niektóre obrazy możemy zobaczyć poniżej. Na koniec warto zaznaczyć, że koszt wprowadzonego właśnie oprogramowania wynosi aż 5000 dolarów... za każdy rok.
Powiązane publikacje

Właściciel WordPress redukuje zatrudnienie. 280 pracowników zwolnionych w ramach restrukturyzacji
18
Thunderbird stawia na przyszłość poczty. Thundermail i nowa wersja Pro z zaawansowanymi funkcjami dla wymagających
30
Jaka przeglądarka zapewnia największą prywatność? Ranking aplikacji na 2025 rok dla Linux, iOS, Android, Windows oraz macOS
52
Skylight to nowy rywal TikToka wspierany przez biznesmena Marka Cubana, wykorzystujący technologię Bluesky
7