Trump podpisał ustawę. 1,2 mld dolarów na kwantowy komputer
USA podchodzi do kwestii komputerów kwantowych z wielką uwagą, a wyścig do tej technologii traktuje bardzo poważnie. Prezydent Donald Trump podpisał ustawę, która ma pomóc w rozwoju kwantowych komputerów i sprawić, że Stany Zjednoczone będą dysponować tym potężnym narzędziem jako jedne z pierwszych państw. National Quantum Initiative Act - bo tak nazywa się ten akt prawny, przeznacza także 1,2 miliarda dolarów na federalne działania mające na celu zwiększenie inwestycji w kwantową informatykę. Ale to nie wszystko. Ustawa ustanawia także Krajowe Biuro Koordynacji Kwantowej, wzywa do opracowania pięcioletniego planu strategicznego i powołuje komitet doradczy, który doradzi Białemu Domowi w kwestiach związanych z komputerami kwantowymi.
Nowa ustawa zapewnia też szeroki dostęp do komputerów kwantowych, aby umożliwić opracowanie i wdrożenie algorytmów kwantowych przy użyciu sprzętu testowego
Zanim prezydent podpisał ustawę przeszła ona jednogłośnie w Senacie i stosunkiem 348-11 głosów w Izbie Reprezentantów. "Ta kolejna wielka rewolucja technologiczna ma daleko idące konsekwencje dla tworzenia miejsc pracy, wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa narodowego" - powiedział Michael Kratsios, zajmujący się się w Białym Domu doradztwem w sprawie technologii. Warto tu wspomnieć, że tym miesiącu raport amerykańskiego National Academies of Science stwierdził, że istnieje pilna potrzeba opracowania "post-kwantowych protokołów szyfrowania w celu ochrony handlu i bezpieczeństwa narodowego".
Szef BlackBerry ostrzega przed komputerami kwantowymi
Jednym z elementów ustawy jest stworzenie pięciu do dziesięciu dużych laboratoriów innowacyjnych, które "będą bardzo dobrze finansowane, przyciągną inżynierów, matematyków, informatyków, fizyków, chemików i innych naukowców". Te centra będą budować sprzęt kwantowy i testować go "przed ostateczną komercjalizacją". Ustawa zapewnia też szeroki dostęp do komputerów kwantowych, aby "umożliwić opracowanie i wdrożenie algorytmów kwantowych przy użyciu sprzętu testowego". Trzeci ważny element aktu prawnego to kwantowa sieć badawcza wspierająca badania mniejszych grup akademickich. "Przemysł potrzebuje wyszkolonych inżynierów kwantowych - cokolwiek to może znaczyć, więc musimy również opracować nowe programy nauczania. Firmy i uniwersytety właściwie nie są jeszcze pewne, kim właściwie jest "inżynier kwantowy". Potrzebujemy wielu zmian nie tylko w środowisku akademickim" - mówi Michael Raymer z Uniwersytetu w Oregonie, który był kluczową osobą w powstawaniu ustawy.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4