Thermal Grizzly Carbonaut - Ulepszone, grafitowe termopady
Rynek past termoprzewodzących jest obfity jak nigdy. Próg wejścia dla producentów jest stosunkowo niski, a zysk choć niewielki to stały bo każdy z GPU czy CPU potrzebuje dobrego smarowidła na rdzeń. Znaleźć coś dla siebie mogą zarówno zwolennicy jak najniższej ceny, łatwej aplikacji lub najlepszej wydajności. Problem mają zasadniczo tylko ci, który w komputerze grzebać nie lubią, a części nie wymieniają co generację czy dwie. Bowiem prędzej czy później każda z dostępnych na rynku past wyschnie lub częściowo straci swoje właściwości. Rozwiązaniem tego problemu mogą być grafitowe termopady, a lider na rynku past termoprzewodzących w postaci Thermal Grizzly przygotował nowy tego typu produkt.
Cena będzie zależna od rozmiaru termopada, mowa o około 30 złotych za najpopularniejszy wariant w postaci konsumenckich CPU od Intela.
Corsair TM30 - Pierwsza pasta termoprzewodząca od Korsarzy
Thermal Grizzly Carbonaut to termopad wykonany ze zmodyfikowanego grafitu o grubości 0,2 milimetra, który w porównaniu do standardowych rozwiązań nie jest dedykowany sekcji zasilania płyty głównej czy kościom pamięci na karcie graficznej (lub w SSD). Mowa o produkcie na odpromiennik ciepła procesora. Chociaż przewodność cieplna robi wrażenie - 62,5 W/mK, to producent studzi zapał zrodzony z czytania samej specyfikacji. Znany, współpracujący z Thermal Grizzly overclocker w postaci Der8auera porównuje wydajność termopadów Carbonaut do dostępnych już na rynku past termoprzewodzących ze średniego segmentu.
SilentiumPC Navis RGB - Gotowe zestawy chłodzenia wodnego AiO
Największym atutem Thermal Grizzly Carbonaut ma być przede wszystkim wygoda aplikacji - po prostu kładziemy kawałek materiału na IHS procesora i gotowe; możliwość wielokrotnego użycia tego samego termopadu oraz żywotność. Z rozmowie z redakcją Gamers Nexus pojawiają się zapewnienia o zachowaniu właściwości nawet przez 10 czy 15 lat. A jak to wygląda cenowo? Na razie nie ma konkretów, ale wszystko będzie zależało od rozmiaru arkusza. W przypadku najpopularniejszych, konsumenckich rozwiązań od Intela będzie to 8 dolarów czyli około 30 złotych. Najwięcej zaś zapłacą posiadacze jednostek AMD Threadripper.
Powiązane publikacje

Chieftec Iceberg - chłodzenie AiO powraca w białej odsłonie. Atrakcyjna konstrukcja pompki oraz podświetlane wentylatory
4
Thermalright Royal Pretor 130 Ultra - dwuwieżowe chłodzenie powietrzne dla podstawek LGA 1700, AM4, AM5 i nie tylko
20
ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB ma problemy przy temperaturach powyżej 90°C i dłuższej pracy. Wdrożono program wymiany
23
Lian Li UNI FAN CL Wireless - premiera tańszej serii "bezprzewodowych" wentylatorów 120 mm o zwiększonej grubości
8