Test taniej obudowy SilentiumPC Gladius M40 Pure Black
- SPIS TREŚCI -
- 0 - Specyfikacja techniczna SilentiumPC Gladius M40 Pure Black
- 1 - SilentiumPC Gladius M40 Pure Black - Wygląd zewnętrzny #1
- 2 - SilentiumPC Gladius M40 Pure Black - Wygląd zewnętrzny #2
- 3 - SilentiumPC Gladius M40 Pure Black - Wnętrze #1
- 4 - SilentiumPC Gladius M40 Pure Black - Wnętrze #2
- 5 - Platforma testowa i metodologia pomiarowa
- 6 - SilentiumPC Gladius M40 Pure Black - testy
- 7 - Podsumowanie testu SilentiumPC Gladius M40 Pure Black
Jeszcze zupełnie niedawno tylko szaleniec uwierzyłby w słowa, że producent zasilaczy, systemów chłodzenia oraz obudów komputerowych, którego siedziba mieści się w Warszawie, będzie w stanie rzucić rękawicę gigantom branży. Cooler Master, Antec, Thermaltake, Chieftec i kilka innych firm usilnie walczy o względy klientów, ale chyba nie zawsze potrafił dostosować ofertę oraz politykę cenową do specyfiki lokalnego rynku. W wyścigu o portfele użytkowników pecetów wygrywają najczęściej producenci, którzy oferują sprzęt owszem względnie tani, niemniej czymś się wyróżniający na tle dziesiątek rywali. SilentiumPC w ciągu kilku lat przebyło długą drogę, szybko wyciągając wnioski z poczynionych błędów i poprawiając jakość wykonania swoich produktów, aby dzisiaj móc pochwalić się bardzo ciekawymi obudowami komputerowymi. Jedną z nich jest SilentiumPC Gladius M40 Pure Black, czyli propozycja za mniej więcej 200 złotych, ale wycelowana w użytkowników z pewnymi wymaganiami. Zainteresowanie tym modelem jest podobno ogromne, więc postanowiliśmy przyjrzeć się SilentiumPC Gladius M40 Pure Black z bliska.
Autor: Caleb - Sebastian Oktaba
Czasy, kiedy porządna obudowa komputerowa była towarem niemalże ekskluzywnym, zaś markowych zasilaczy prawie nikt nie kupował, dawno już minęły i raczej nigdy nie wrócą. W przypadku tej pierwszej grupy produktów, rynek zweryfikował czego najbardziej pożądają klienci, czyli konstrukcji o umiarkowanie nowoczesnym wyglądzie, funkcjach ułatwiających montaż podzespołów oraz rozbudowanym systemie chłodzenia. Oczywiście, mamy tutaj na myśli osoby świadomie składające swoje maszynki, niekoniecznie liczące na „pomoc” sprzedawcy w sklepie. Jednak czynnikiem, który niezmiennie wpływa na skalę sukcesu pozostaje cena, jaka w przypadku skrzynek nie powinna przekraczać 300 złotych, bo właśnie takie konstrukcje sprzedają się najlepiej. Ze względu na przedział nie można oczekiwać cudów, ale z drugiej strony zwykle otrzymujemy spektrum opcji niezbędnych do optymalnego zamontowania podzespołów.
Specyfikacja techniczna SilentiumPC Gladius M40 Pure Black:
- Wymiary: 468 x 497 x 198 mm (W x D x S)
- Waga: 6.8 kilograma
- Standard: mATX / ATX
- Ilość zewnętrznych zatok 5.25”: 3
- Ilość zewnętrznych zatok 3.5”: 1 (adapter)
- Ilość wewnętrznych zatok 3.5”: 4
- Ilość wewnętrznych zatok 2.5”: 4
- Miejsca na karty rozszerzeń: 7
- Maksymalna długość karty graficznej: 420 mm
- Maksymalna wysokość chłodzenia CPU: 157 mm
- Wyjścia: 1x USB 3.0 / 2x USB 2.0 / 2x Audio
- Stacja dokująca na dyski SATA 3.5″ lub 2.5″
- Trzy trójstopniowe i dwukanałowe regulatory obrotów
System chłodzenia SilentiumPC Gladius M40 Pure Black:
- 2x 120 mm (Fabrycznie / 1200 RPM / Front)
- 1x 120 mm (Fabrycznie / 1200 RPM / Tył)
- 2x 120 mm (Opcjonalne / Góra)
- 1x 120 mm (Opcjonalne / Dół)
- 1x 120 mm (Opcjonalne / Koszyk HDD)
- 2x 80 / 92 mm (Opcjonalne / Sanki HDD)
- Filtry przeciw kurzowi (Dół / Front / Góra)
SilentiumPC Gladius M40 Pure Black powinno spełnić wszystkie oczekiwania przeciętnego użytkownika, który nie dysponuje kwotą większą niż 215 złotych na obudowę komputerową, a mimo to chciałby zakosztować funkcji zarezerwowanych dotychczas dla modeli z wyższej półki. Producenci nie mają zresztą wyjścia - konkurencja w sferze budżetowej jest coraz silniejsza, więc granice opłacalności trzeba stale oraz umiejętnie przesuwać Za około 200 złotych znajdziemy już BitFenix Shinobi, Zalman Z9 U3 czy Aerocool Predator X1, jakie prezentują się całkiem ciekawie. SilentiumPC nigdy nie gustowało w pieruńsko drogich skrzynkach, dlatego doświadczenie jakim może pochwalić się rodzima firma, obejmuje właśnie obszar produktów dla Kowalskiego. Czy Gladius M40 Pure Black będzie idealnym kompromisem pomiędzy ceną, jakością i funkcjonalnością, przekonamy się niebawem w trakcie drobiazgowych oględzin.
Trzeba przyznać, że specyfikacja techniczna Gladius M40 Pure Black prezentuje się nadzwyczaj atrakcyjnie, bowiem rzadko w kwocie około 200 złotych możemy liczyć na kontroler obrotów wentylatorów, kieszeń na dyski SATA czy nawet port USB 3.0 podłączany do płyty głównej. Tutaj otrzymamy wszystko razem, dodatkowo uzupełnione jeszcze trzema 120 mm wentylatorami, filtrami przeciw kurzowi oraz szeregiem ułatwień przydatnych podczas montażu komponentów. Ostatecznie obudowa pomieści sześć jednostek chłodzących, co wprawdzie nie jest wynikiem rekordowym, ale w zupełności satysfakcjonującym. Maksymalna długość dla karty graficznej wynosi 420 mm, natomiast wysokość coolera procesora nie powinna przekraczać 157 mm. Chyba nikt narzekać na brak miejsca nie powinien, bo jeśli do obudowy za 200 złotych zamierza wstawić HD 7970 i Thermalright Silver Arrow, to gratuluję ułańskiej fantazji :)
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- następna ›
- ostatnia »
- SPIS TREŚCI -
- 0 - Specyfikacja techniczna SilentiumPC Gladius M40 Pure Black
- 1 - SilentiumPC Gladius M40 Pure Black - Wygląd zewnętrzny #1
- 2 - SilentiumPC Gladius M40 Pure Black - Wygląd zewnętrzny #2
- 3 - SilentiumPC Gladius M40 Pure Black - Wnętrze #1
- 4 - SilentiumPC Gladius M40 Pure Black - Wnętrze #2
- 5 - Platforma testowa i metodologia pomiarowa
- 6 - SilentiumPC Gladius M40 Pure Black - testy
- 7 - Podsumowanie testu SilentiumPC Gladius M40 Pure Black