Samsung o przyszłości: pamięci MRAM i technologia 3 nm
W San Francisco w USA zakończyła się 64. konferencja International Electron Devices Meeting. Podczas przemówienia programowego dr ES Jung, prezes Foundry Business w Samsung Electronics stwierdził, że następna rewolucja przemysłowa może nastąpić tylko dzięki ciągłej ewolucji technologii związanej z półprzewodnikami. W trakcie jego prezentacji można było też dowiedzieć się kilku ciekawych szczegółów z laboratoriów koreańskiego giganta. Wśród poruszanych spraw był temat pamięci nieulotnej wbudowanej w konwencjonalny proces logiczny, litografii 3nm osiąganej dzięki nanotechnologii Gate-All-Around (GAA) czy niezwykle trwałej i zużywającej minimalne ilości energii pamięci MRAM.
MBCFET jest wytwarzany przy użyciu 90 procent linii technologicznej wykorzystywanej do procesu FinFET. Umożliwi to tanią, szybką i łatwą migrację mocy produkcyjnych.
Dr Jung przedstawił także najnowsze badania i najnowsze prace rozwojowe dotyczące przyszłej technologii krzemowej. Mówił o pamięci MRAM (ang. Magnetoresistive Random Access Memory) – rodzaju pamięci nieulotnej RAM wykorzystującej tunelowy efekt magnetorezystancyjny lub zjawisko gigantycznego magnetooporu. MRAM jest jednym z przykładowych nowych rozwiązań z wykorzystaniem półprzewodników, które zużywają znacznie mniej energii. Wraz ze wzrostem gęstości pamięci, efektywność energetyczna MRAM staje się bardziej widoczna. Takie pamięci zużywają jedynie 0,5 procent mocy w porównaniu do SRAM przy module 1024 Mb. MRAM ma również mniejszą komórkę, co pozwala na większą elastyczność projektowania.
Weterani branży o przyszłości rynku pamięci, Chinach i cenach
Mowa była również o technologii GAA firmy Samsung, zwanej Multi-Bridge-Channel FET (MBCFET). Ta całkowicie nowa architektura składa się z tranzystorów typu GAA (Gate-All-Around) wytworzonych z nanoprzewodów. MBCFET Samsunga to rozwiązanie typu MOSFET wykorzystujące jednak pionowe i poziome nanodruty i nanopłytki. Tranzystory byłyby w tym przypadku produkowane w 3nm procesie technologicznym. Dzięki zmiennej szerokości nanopłytek technologia ta zapewnia nie tylko optymalną wydajność i charakterystykę poboru mocy, ale także dużą elastyczność projektowania. Nanotechnologia pozwoli więc w tym przypadku na ominięcie fizycznych ograniczeń jakie trapią FinFET. Ponadto, i to jest najważniejsze ze strony biznesowej, MBCFET jest wytwarzany przy użyciu 90 procent linii technologicznej wykorzystywanej do procesu FinFET. Umożliwi to tanią, szybką i łatwą migrację mocy produkcyjnych. Firma stwierdziła, że prace nad technologią MBCFET przebiegają zgodnie z harmonogramem. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się także, że Samsung ma już za sobą udane testy pamięci SRAM o wysokiej gęstości.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4