HoloLens v2: Microsoft chce wskrzesić horrendalnie drogie MR
Od jakiegoś czasu doniesienia na temat inteligentnych okularów od Microsoftu przestały napływać. Pierwsza i jedyna dotąd wersja HoloLens zgodnie z założeniami producentów trafiła do rąk użytkowników związanych z biznesem w marcu 2016 i była oznaczona jako Development Edition. Od tamtego czasu suma pieniędzy, za jaką można kupić okulary nie spadła z docelowo ustalonych 3 tysięcy dolarów. Wielu z nas urzekła możliwość łączenia świata rzeczywistego z cyfrowymi obrazami na niego nałożonymi, mimo to niewielu było w stanie poświęcić tak grube pieniądze, na wciąż mało zbadaną technologię. Nie dziwi więc fakt, że gigant z Redmond nie był także zachwycony sprzedażą na poziomie kilku tysięcy urządzeń. Dziwi za to stanowisko Microsoftu - oficjalnie ogłosił on rozpoczęcie pracy nad kolejną wersją okularów mieszanej rzeczywistości.
Mimo iż HoloLens z 2016 roku nie sprzedały się zbyt dobrze, to Microsoft wierzy, że tym razem będzie inaczej.
Intel: Nadchodzi złota era Wirtualnej Rzeczywistości
Wczorajsze gdybania i wątpliwości dotyczące niestabilności Billa Gatesa względem sztucznej inteligencji zaczynają nabierać sensu. Z końcem ubiegłego roku dostaliśmy garstkę pewnych informacji, dotyczących możliwej nowej odsłony okularów od Microsoftu, jednak na tę chwilę mamy już w pełni potwierdzone dane: Microsoft wraz z nabytą niedawno firmą AltspaceVR jest w fazie prac nad nową, ulepszoną o elementy AI technologią HoloLens. Alex Kipman, pracujący dla działu systemów operacyjnych w Microsofcie umieścił na swoim blogu w LinkedIn długą notatkę o tym, czego możemy spodziewać się po drugich, inteligentnych bardziej niż dotąd okularach. Nie zdradził jednak wszystkiego. Następne, bardziej szczegółowe informacje mają nadejść w kolejnych miesiącach. Zainteresować może Was fakt, że Altspace VR to także aplikacja zrealizowana przez Microsoft, w której dzięki MR możemy uczestniczyć w eventach z innymi ludźmi na całym świecie. Niestety, mimo iż wizja na aplikację była naprawdę dobra, to docelowo nie została zbyt dobrze przyjęta przez konsumentów.
Lenovo Explorer - nowe gogle mieszanej rzeczywistości
Jak już wspomniałam, sztuczna inteligencja ma być częścią holograficznej jednostki przetwarzającej dane w układach scalonych. Wszystko to dlatego, aby okulary mogły lepiej odczytywać rzeczywiste otoczenie użytkownika. Celem jest wykorzystanie prowadzenia obliczeń w chmurze, by umożliwić sztucznej inteligencji zrozumienie kształtów i położenia fizycznych przedmiotów, co pozwoli z kolei na zwiększenie poczucia immersji. Kipman kładzie duży nacisk na możliwość zaoferowania przez okulary uczucia obecności nie tylko wirtualnych przedmiotów, ale przede wszystkim osób, z którymi prowadzić będziemy telefoniczne holo-rozmowy. Jak widać nie dostaliśmy więc póki co stricte technicznych informacji odnośnie kolejnego urządzenia od Microsoftu, jednak powyższe wystarczą nam na tę chwilę, byśmy mogli wyobrazić sobie ku czemu zmierzają deweloperzy. Może to i dobrze, że nie znamy jeszcze ceny, bo doświadczenie podpowiada, że nie będzie ona łatwa do przełknięcia. Z drugiej jednak strony, być może Microsoft uczy się na błędach i tym razem wypuści na rynek sprzęt obsługujący mieszaną rzeczywistość w kwocie nie przyprawiającej o zawrót głowy.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4