Stany Zjednoczone regulują zasady użycia oprogramowania szpiegowskiego. Koniec z samowolką służb specjalnych?
Problematyka legalności zaglądania do telefonów i komputerów użytkowników przez instytucje rządowe za pomocą wyspecjalizowanego oprogramowania szpiegowskiego bez wątpienia stanowi kontrowersyjny temat. Obywatele są zaniepokojeni, prawnicy i aktywiści alarmują, a władze uspokajają. Często brakuje odpowiednich regulacji prawnych. Za przodownika w tej niechlubnej sprawie uchodzą (między innymi) Stany Zjednoczone Ameryki.
Prezydent Biden postanowił uporządkować uprawnienia poszczególnych służb co do korzystania z oprogramowania szpiegującego. To odpowiedź na krytykę związaną z nadużyciami możliwości technologii przeciwko dziennikarzom czy obrońcom praw człowieka. 27 marca 2023 roku wydał odpowiednie zarządzenie wykonawcze w tej sprawie.
NSO Group, twórcy systemu Pegasus na czarnej liście USA. Oberwało się też innym firmom o zbliżonym profilu
Decyzja prezydenta USA dotyczy szerokiej kategorii oprogramowania szpiegującego użytkowników bez ich wiedzy. W ostatnich latach nastąpił zdecydowany wzrost komercyjnych usług tego rodzaju - czytelnikom z pewnością znany jest izraelski Pegasus. Jest to jednak kropla w morzu, a często ofiarami ataków byli decydenci amerykańscy. Biden i jego administracja uznali, że stwarza to potencjalne miejsce na niebezpieczne sytuacje. Zarządzenie zakazuje departamentom i agencjom rządu federalnego używania komercyjnego oprogramowania szpiegowskiego, które może być nadużywane przez obce rządy (na przykład być wymierzone w Amerykanów za granicą lub może stanowić zagrożenie, jeśli zostanie zainstalowane w sieciach rządowych). Dokument obejmuje oprogramowanie szpiegowskie tworzone przez podmioty komercyjne, a nie narzędzia zbudowane przez amerykańskie agencje wywiadowcze.
Nokia wycofuje się z Rosji. Służba FSB zostawia sobie jednak elementy systemu SORM służącego do inwigilacji
Od tej zasady obowiązuje jednak kilka wyjątków, na przykład w zaawansowanych operacyjnie postępowaniach antynarkotykowych. Ponadto w przypadku, gdyby dana instytucja chciała skorzystać np. z Pegasusa, nie może tego uczynić samodzielnie - musi uzyskać pozwolenie. Decyzja Bidena ma związek z innymi ustaleniami. W zeszłym tygodniu wywiad USA wydał ograniczenia dla byłych amerykańskich agentów wywiadu co do podejmowania prac z zagranicznymi rządami, które rozwijają zaawansowane technologie do szpiegowania swoich obywateli. Dla przykładu, w 2021 roku trzech byłych oficerów amerykańskiego wywiadu, którzy pracowali dla DarkMatter (firmy hakerskiej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich), przyznało się do przestępstw hakerskich i naruszenia amerykańskich przepisów eksportowych. Niedługo okaże się w praktyce, czy regulacje prezydenckie będą mieć jakikolwiek wpływ.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
35
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72