SPOILER - poważna luka we wszystkich procesorach Intel Core
W świecie relacji międzyludzkich istnieje prosta zależność, że liczba naszych znajomych jest odwrotnie proporcjonalna do ilości razy, kiedy opowiadamy ten sam stary dowcip. Z tego względu w niniejszym wstępie nie znajdzie się porównanie procesorów Intela do szwajcarskiego sera, a powinno, bo jak się okazuje, w układach Niebieskich znaleziono kolejną dziurę. SPOILER, bo takim pieszczotliwym mianem określono nową podatność, to poważna luka związana z funkcją wykonywania spekulatywnego. Znajduje się ona we wszystkich procesorach z rodziny Intel Core począwszy od pierwszej generacji i jest o tyle groźniejsza od Spectre, że najprawdopodobniej nie ma możliwości wydania łatki.
Luka SPOILER występuje we wszystkich procesorach Intel Core, a jej załatanie stosowną aktualizacją może okazać się niemożliwe.
Meltdown i Spectre - Wszystko o lukach w procesorach Intel i AMD
Choć SPOILER to zupełnie nowa luka, odrębna od głośnego w minionym roku Spectre, tak łączy ją z poprzednimi odkryciami to, że również powiązana jest z funkcją wykonywania spekulatywnego. Naukowcy odpowiedzialni za znalezienie podatności odkryli, że dzięki wykorzystaniu określonych instrukcji mogą doprowadzić do wycieku newralgicznych danych podczas wykonywania przez procesor operacji na pamięci. Stosowny atak może być przeprowadzony np. za pomocą skryptu JavaScript na złośliwej stronie internetowej lub poprzez malware zainstalowany na komputerze ofiary. Jako że problem powiązany jest z podsystemem pamięci, jego wyeliminowanie za pomocą łatki, tak jak miało to miejsce w przypadku Spectre, może okazać się niemożliwe, a konieczne będzie wprowadzenie stosownych zmian w architekturze. Jest to zła wiadomość dla użytkowników dotychczasowych procesorów Intel Core, które co do jednego mają posiadać opisywaną lukę.
Foreshadow - kolejna poważna luka w procesorach Intela
Jak na razie przedstawiciele firmy Intel nie wydali w sprawie żadnego oświadczenia, choć o istnieniu luki mieli zostać poinformowani 1 grudnia 2018 roku (mamy tu do czynienia ze standardowym 90-dniowym czasem na podjęcie działań). Trudno zresztą powiedzieć jak Niebiescy mieliby się do problemu ustosunkować, skoro nie są w stanie załatać obecnych produktów, a i w przypadku najbliższych premier czasu na stosowne zmiany jest już zapewne zbyt mało. Inżynierowie z Santa Clara mają więc przed sobą nie lada problem, a wraz z nimi PR-owcy i prawnicy korporacji. Tymczasem u konkurencji najprawdopodobniej wystrzeliło właśnie kilka szampanów. Jako że podobnych problemów nie odnaleziono w układach AMD oraz jednostkach opartych o architekturę ARM, to rywale Intela mają nie lada okazję by odbić mu kilku klientów. O rozwoju sprawy będziemy informować na bieżąco.
Powiązane publikacje

Qualcomm prezentuje chipy do gier z serii Snapdragon G. Pierwsze handheldy z nowościami już w drodze
4
Intel Panther Lake - nowa roadmapa ujawnia termin debiutu procesorów. To może być podobna premiera do Meteor Lake'ów
21
Intel Core Ultra 300 - sampel inżynieryjny z rodziny Panther Lake zaprezentowany na targach Embedded World 2025
29
AMD EPYC Embedded 9005 - premiera zaawansowanych procesorów do zastosowań przemysłowych i sieciowych
5