SPAM to już dojrzały problem - obchodzi swoje 40 urodziny
Zanim programiści byli w stanie stworzyć filtry odsiewające wiadomości SPAM do przeznaczonego dla nich folderu o tej samej nazwie, upłynęło wiele lat, a i dziś nie jesteśmy do końca zadowoleni z owych filtrów. Prawda, że niepotrzebnych e-maili jest w naszej skrzynce dziś o wiele mniej, ale czasami coś jeszcze zdoła do niej wpaść, a co gorsze - do folderu SPAM czasami zdoła wpaść jakaś ważna wiadomość od szefa czy znajomego, dlatego też od czasu do czasu warto zaglądać do tego "folderu po ciemnej stronie mocy". Firma F-Secure z okazji 40-lecia SPAMU przeprowadziła ciekawe badania, z których dowiemy się czego głównie dotyczy SPAM i jak się przed nim chronić. Infografika wykonana przez firmę przybliży też w skrócie jego haniebną historię od 1978 roku, czyli sprzed dokładnie 40 lat.
Aż trudno uwierzyć, że pierwszy SPAM przyszedł na pocztę e-mail 40 lat temu. W związku z tą rocznicą firma F-Secure zebrała ciekawe dane dotyczące tego zjawiska.
Gmail udostępniał firmom trzecim nasze e-maile - legalnie?
Według badań firmy F-Secure spam to nadal najczęściej wykorzystywana metoda rozpowszechniania złośliwego oprogramowania, szkodliwych linków, kradzieży poufnych danych czy wyłudzeń z udziałem „nigeryjskiego księcia” czy jak kto woli "hiszpańskiego więźnia" (chodzi o zawarte w SPAMie historie z kosmosu pisane łamaną angielszczyzną, na które zawsze ktoś się złapie i chętnie odda swoje pieniądze w zamian za obietnice złotych gór). Spośród wszystkich przeanalizowanych przez nas próbek spamu aż 46% stanowiły e-maile o charakterze randkowym, 31% zawierało adresy URL prowadzące do witryn ze szkodliwymi treściami, a 23% to wiadomości ze złośliwymi załącznikami. Spam to niezmiennie ulubione narzędzie w rękach hakerów, które umożliwia im przeprowadzanie masowych cyberataków. W dodatku ta metoda zyskała na popularności w ostatnich latach, ponieważ systemy bezpieczeństwa coraz lepiej radzą sobie z powszechnymi cyberzagrożeniami takimi jak luki w oprogramowaniu – mówi Leszek Tasiemski, wiceprezes ds. badań i rozwoju w F-Secure.
Poradnik: Jak wyłączyć dostęp do Gmail zewnętrznym firmom?
W raporcie F-Secure czytamy dalej: Według danych firmy MWR InfoSecurity, przejętej przez F-Secure w czerwcu 2018 roku, szansa na otwarcie e-maila z phishingiem wzrasta o 12% jeżeli jego nadawca wydaje się znajomą osobą. Oprócz tego poprawny gramatycznie tytuł wiadomości zwiększa wskaźnik powodzenia spamu o 4,5%. E-maile, które w nachalny sposób nakłaniają odbiorcę do działania, są paradoksalnie mniej skuteczne. W raporcie zauważono także, jak skuteczną metodą działań hakerskich jest phishing, to jest podszywanie się pod osobę lub instytucję w celu wyłudzania poufnych danych takich jak loginy oraz hasła. Jeden z eksperymentów przeprowadzonych przez firmę F-Secure pokazał, że w link zawarty w sfałszowanym e-mailu udającym wiadomość z serwisu LinkedIn kliknęło aż 52% pracowników, do których został wysłany. Podstawowym środkiem bezpieczeństwa w przypadku spamu jest unikanie klikania linków i załączników w e-mailach, które pochodzą z nieznanych źródeł lub wyglądają podejrzanie. Warto zwracać szczególną uwagę na wiadomości pochodzące z firm dostarczających paczki. Cyberprzestępcy szczególnie upodobali sobie podszywanie się pod kurierów – zwraca uwagę Tasiemski.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57