Sora od OpenAI już dostępna. Generator wideo do dyspozycji każdego użytkownika - o ile opłaci subskrypcję
Długo wyczekiwany produkt od OpenAI w końcu stał się dostępny dla użytkowników. Mowa oczywiście o tytułowym generatorze wideo o nazwie Sora, który został zaprezentowany światu na początku lutego 2024 roku. W tamtym okresie rozwiązanie zdobyło ogromny rozgłos ze względu na przedstawione możliwości, czyli tworzenie realistycznych materiałów filmowych. Jednak w międzyczasie na rynku pojawiły się inne generatory wideo. Jak się w tym wszystkim odnajdzie Sora?
Generator wideo Sora od OpenAI stał się dostępny dla (prawie) wszystkich. Aby skorzystać z nowości, musimy jednak opłacać subskrypcję. Dodatkowo aktualnie w Polsce trzeba używać VPN-a.
Sora - największa rewolucja w świecie AI od czasu ChatGPT. Powstał fotorealistyczny generator wideo z opisów tekstowych
Na pojawienie się Sory czekaliśmy na tyle długo, że na rynku zdążyły się pojawić konkurencyjne rozwiązania. Wiele z nich zapewnia bardzo dobre rezultaty (np. Gen-3 Alpha od Runway AI), choć żadne nie jest idealne. Nowość od OpenAI pozwoli nam stworzyć krótkie wideo (5, 10, 15 lub 20 sekund) maksymalnie w rozdzielczości Full HD (480p, 720p, 1080p). Sora umożliwi wybranie proporcji (16:9, 1:1, 9:16), jednego z predefiniowanych stylów (choć nie trzeba ich używać), a także ilości wariacji (1, 2 lub 4). Dostępna jest też funkcja Storyboard, która da nam większą kontrolę nad tworzonym materiałem, gdyż można opisać to, co ma się dziać na początku i co ma się wydarzyć po określonym czasie. Dodatkowo po wygenerowaniu wideo możemy stworzyć nowy początek, koniec lub obie części naraz.
Movie Gen - nowy generator wideo od Mety robi wrażenie. Łatwe tworzenie i edytowanie filmów wraz ze ścieżką audio
Na dedykowanej dla Sory stronie możemy zobaczyć również wideo stworzone przez innych użytkowników, zapisywać je i podejrzeć dokładny opis, który został użyty do ich tworzenia. Jak wyglądają rezultaty? Podobnie jak z generatorami obrazów - technologia wymaga jeszcze dopracowania. O ile samo wideo może być stworzone w dowolnym stylu i pod względem jakości ciężko odróżnić je od rzeczywistości, to algorytmy mają ogromny problem z fizyką i kilkoma innymi aspektami. Obiekty mogą się pojawiać i znikać bez powodu, postacie zachowują się nienaturalnie, a ludzie mogą mieć mniej lub więcej palców niż normalnie. W wielu przypadkach od razu będziemy w stanie zauważyć, że coś zostało sztucznie wygenerowane i nie jest prawdziwe. Rzecz jasna już teraz to i podobne rozwiązania stanowią ogromne zagrożenie. OpenAI co prawda dodaje animowany znak wodny w każdym stworzonym wideo, ale można je pobrać bez niego - za dodatkową opłatą. Natomiast istnieją również ograniczenia co do tworzonych treści. Jak wspomniano, aby korzystać z Sory w Polsce, trzeba użyć VPN-a, a przy tym zdecydować się na opłacanie subskrypcji ChatGPT Plus (20 dolarów miesięcznie; max. 5-sekundowe wideo w rozdzielczości 720p, 1000 kredytów, do 50 priorytetowych działań) lub ChatGPT Pro (200 dolarów miesięcznie; max. 20-sekundowe wideo w rozdzielczości Full HD, 10 000 kredytów, do 500 priorytetowych działań, pobieranie wideo bez znaku wodnego).
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78