Raport kontroli NIK na temat budowy sieci szerokopasmowej
Swego czasu Polska otrzymała aż 4 miliardy złotych na budowę infrastruktury dostępu do szerokopasmowego Internetu, z którego w przyszłości będziemy mogli korzystać. Nim jednak tak się stanie trzeba zbudować odpowiednią sieć, zamontować specjalne urządzenia i dopiero można myśleć o podłączaniu pierwszych klientów. Wspomniane 4 miliardy złotych pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i finalizacja sieci z tych środków musi zostać zakończona do końca obecnego roku. Pod słowem "zakończona" kryje się nie tylko budowa, ale i rozliczenie oraz uruchomienie całej infrastruktury. Najwyższa Izba Kontroli postanowiła sprawdzić jak idzie budowa zaplanowanej sieci i z udostępnionego raportu wynika, że cała sytuacja nie wygląda zbyt ciekawie.
Na samym początku przedstawimy kilka liczb. Do grudnia 2014 roku w całym kraju odebrano i wybudowano 20,5% planowanej długości sieci szerokopasmowej, która umożliwia dostęp do Internetu szerokopasmowego 16% zaplanowanych użytkowników oraz 7,5% podmiotów. Z przyznanych 4 miliardów złotych wydano 1,6 miliarda, a przypominamy, że wszystkie projekty muszą być zakończone do końca obecnego roku. Czym spowodowane są te opóźnienia? NIK podaje trzy przyczyny takiego stanu rzeczy - brak nadzoru nad inwestycjami, przeszkody prawne oraz opieszałość inwestorów.
"Kontrola NIK wykazała, że opóźnienia w budowie szerokopasmowego Internetu w dużej mierze spowodowane były przeciągającymi się przygotowaniami inwestycji. Przed rozpoczęciem budowy sieci wymagane jest bowiem uzyskanie wielu pozwoleń i zebranie obszernej dokumentacji np. geodezyjnej. Dodatkowo instytucje zarządzające inwestycjami niedostatecznie szybko usuwały przeszkody prawno-organizacyjne, co spowalniało lub wręcz zatrzymywało budowy."
"W wielu przypadkach opóźnienia w budowie infrastruktury szerokopasmowego Internetu wynikają także z braku skutecznego nadzoru nad firmami prowadzącymi inwestycje."
"Kontrolerzy NIK zauważają także, że wiele inwestycji rozpoczęto zbyt późno. Środki unijne na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu przyznano w pespektywie finansowej na lata 2007 - 2013, plus dodatkowe dwa lata na dokończenie i rozliczenie prac. Izba podkreśla, że ogłaszanie konkursów i wybór projektów do realizacji dopiero w 2014 r., czyli już po zakończeniu perspektywy finansowej, rodzi zagrożenie, że nie zostaną one zakończone i w pełni rozliczone do końca 2015 r."
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapewnia, że wszystkie środki zostaną do końca roku odpowiednio wydane oraz wszystkie projekty zostaną ukończone w terminie - o tym fakcie przekonamy się na początku 2016 roku. Jeżeli nie, Polska zapewne będzie musiała zapłacić karę za niewywiązanie się z umowy. Infografikę przedstawiającą stan aktualnej sieci możecie znaleźć na tej stronie, zaś pełny raport dostępny jest pod tym linkiem.
Powiązane publikacje

Microsoft - za pośrednictwem Internetu można było uzyskać dostęp do dużych ilości niejawnych danych dwóch pracowników
4
X (Twitter) płatny dla każdego? Elon Musk twierdzi, że jest to niezbędne działanie do dalszego rozwoju platformy
100
Meta blokuje "potencjalnie wrażliwe" treści w wyszukiwarce serwisu Threads. Cenzury ciąg dalszy
10
YouTube Playables - na platformę zmierza nowa funkcja. Google ponownie uderza w branżę gier
8