Raport: jeszcze żaden rok nie był tak pełen hejtu w sieci, jak 2018
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół z Anti-Defamation League, około 37% Amerykanów w 2018 roku zostało poddanych atakom nienawiści i nękaniu online, w porównaniu z 18% w roku 2017. Z kolei ponad połowa wszystkich Amerykanów doświadczyła jakiejś formy prześladowania, wychodzącej spoza ram Internetu. Według badań, to użytkownicy Facebooka dokonywali największej liczby ataków na innych użytkowników - około 56% ankietowanych wskazało właśnie na ów portal społecznościowy jako na główne źródło hejtu doświadczanego w sieci. Z pozostałymi wynikami ankiety jak i z jej przebiegiem zapoznacie się poniżej, a ja na zakończenie tego wstępu mogę dodać, że coś faktycznie musi być na rzeczy, skoro coraz więcej portali na całym świecie postanawia wyłączać sekcję komentarzy, nad którą nie jest w stanie zapanować.
Według badań przeprowadzonych przez ADL, około 37% Amerykanów w 2018 zostało poddanych atakom nienawiści i nękaniu online, w porównaniu z 18% w roku 2017.
Portal Deutsche Welle wyłączył komentarze z powodu hejtu
Około 19% ankietowanych osób stwierdziło, że doświadczyło poważnego prześladowania na portalu Twitter, a 17% zgłosiło nękanie na YouTubie. Mniejszy odsetek (16%) to już hejt płynący z Instagrama oraz WhatsAppa (13%), choć w ostatnim przypadku można zakładać, że pochodził on nie od osób anonimowych, a znanych poszkodowanym użytkowników (biorąc pod uwagę na jakiej zasadzie działa aplikacja WhatsApp). Jeśli chodzi o serwisy gamingowe, w ankiecie umieszczono platformy Twitch, Discord oraz opcję Inne społeczności gamingowe online. O ile ostatnia opcja pozyskała 14%, to Twitch i Discord otrzymały "marne" 8% i7%. Być może dlatego, że wciąż są to platformy rzadziej używane niż YouTube i pozostałe behemoty w stylu Facebooka. To bardzo niepokojące, gdy widzimy, jak powszechna jest nienawiść w Internecie i jak wpływa ona na wielu Amerykanów - powiedział Jonathan A. Greenblatt, dyrektor naczelny ADL. Cybernienawiść nie ogranicza się do tego, co jest wyłącznie na ekranie monitora. Może mieć poważne skutki dla jakości życia codziennego. Ludzie codziennie doświadczają nienawiści, a niektórzy zmieniają nawet nawyki, aby uniknąć kontaktu z napastnikami.
Krótka historia wojen fanbojów... nie tylko w internecie
Ankietowani dodatkowo uważają, że nienawiść w Internecie sprawia, że ludzie są bardziej podatni na popełnianie przestępstw z nienawiści. ADL odkryło również, że większość Amerykanów (80%) chce, by decydenci polityczni wzmocnili postępowania prawne w związku z cyberprzemocą i cyberatakami. Raport ujawnił także, że cyberdręczenie miało rzeczywisty wpływ na zachowanie użytkowników. Spośród ankietowanych respondentów 38% wyeliminowało, zmniejszyło lub zmieniło swoją dotychczasową aktywność online. Ankiety zostały przeprowadzone między 17 grudnia, a 27 grudnia 2018 r. przez firmę zajmującą się analizą danych YouGov i Centrum Technologii i Społeczeństwa ADL. Organizacje przyznały, że wśród respondentów (łącznie 1134 osób) znajdowali się tacy, którzy określili, że są Żydami, muzułmanami, Afroamerykanami, Azjatami lub należą do kręgu LGBTQ +. Było to potrzebne, aby zrozumieć doświadczenia osób, które mogą być szczególnie narażone ze względu na ich tożsamość grupową. Pełen raport w języku angielskim można przeczytać tutaj.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57