Procesory Intel, AMD oraz Qualcomm - plan wydawniczy prezentuje nowe generacje układów na lata 2024-2025
Mamy już październik 2023 roku, a więc zanim się obejrzymy, obecny rok dobiegnie końca i rozpoczniemy 2024 rok. To oznacza z kolei zapowiedzi i premiery nowych generacji procesorów od wiodących firm, takich jak Intel oraz AMD. O przyszłych seriach układów co nieco już wcześniej słyszeliśmy (z mniej lub bardziej oficjalnych źródeł). Teraz jednak w sieci pojawiły się dość konkretne materiały, prezentujące plany wydawnicze Intela, AMD oraz Qualcomma na lata 2024-2025. Plany te dotyczą jednak wyłącznie procesorów mobilnych.
W sieci pojawiły się nieoficjalne szczegóły dotyczące planów wydawniczych Intela, AMD oraz Qualcomm na lata 2024-2025 w obszarze procesorów dla notebooków. Będzie kilka niespodzianek.
Intel Arrow Lake - procesory mają charakteryzować się znacznie wyższą energooszczędnością względem Raptor Lake
W przypadku AMD część z informacji pojawiała się już wcześniej, teraz jednak doszło do tego kilka nowych wiadomości. Przede wszystkim wygląda na to, że w 2024 roku przedsiębiorstwo w końcu porzuci APU, bazujące na architekturze starszej niż Zen 3+ oraz Vega. Z planów wydawniczych AMD wynika, iż odświeżone zostaną dwie serie produktowe: Rembrandt (Zen 3+ oraz RDNA 2, obsługa pamięci DDR5/LPDDR5) oraz Hawk Point (Zen 4 oraz RDNA 3, obsługa pamięci DDR5 oraz LPDDR5X). Rembrandt zostanie zatem po raz drugi odświeżony (w tym roku otrzymaliśmy pierwszy refresh w postaci Ryzen 7035), natomiast Hawk Point jest odświeżeniem tegorocznej serii APU Phoenix. Porzucenie starszych generacji APU daje nadzieję, że w końcu układy Rembrandt / Hawk Point trafią do tańszych konstrukcji.
Snapdragon X - tą serią desktopowych i laptopowych układów Qualcomm chce rzucić wyzwanie m.in. chipom Apple z serii M
Dwie nowe linie produktowe to APU Strix Halo oraz APU Strix Point. Pierwsza z wymienionych zaoferuje wyłącznie rdzenie Zen 5 Classic (stąd oznaczenie Zen 5C na slajdzie), czyli pełnoprawne rdzenie bez obciętej specyfikacji. APU Strix Halo otrzyma również zintegrowane układy graficzne RDNA 3.5 - według nieoficjalnych informacji wbudowany układ iGPU zaoferuje do 40 bloków CU. Ze slajdu wynika również, że Strix Halo wyląduje na nowej podstawce FP11, co oznacza m.in. inną budowę w porównaniu do dotychczasowych procesorów APU. Strix Halo będzie ponadto posiadał kontroler pamięci obsługujący zarówno DDR5 jak i LPDDR5X. Druga seria to Strix Point, gdzie otrzymamy rdzenie Zen 5 Classic (Zen 5C) oraz Zen 5D (Density) o obciętym cache L3, ale za to większej gęstości upakowania i lepszej energooszczędności. Procesory Strix Point wylądują na podstawce FP8 (socket ten pojawił się już w generacji APU Phoenix), ale co ciekawe mają zaoferować kontroler obsługujący wyłącznie pamięć LPDDR5X. Nie zabraknie zintegrowanych układów graficznych RDNA 3.5. Nieoficjalnie mówi się o maksymalnie 16 blokach CU.
AMD Ryzen 8000 z serii APU Strix - nowe informacje potwierdzają bardziej rozbudowany układ graficzny RDNA 3+
U Intela większych zmian nie ma względem dotychczasowych zapowiedzi. Jeszcze przed końcem 2023 roku do pierwszych laptopów trafią układy Meteor Lake-H (1. generacja Core Ultra). Na początek 2024 roku zaplanowano premierę kolejnych serii Meteor Lake - U15 oraz U9, a także odświeżonych procesorów Raptor Lake Refresh (HX oraz U). Przed końcem 2024 roku wprowadzone zostaną pierwsze procesory Arrow Lake-H oraz Lunar Lake-M. Co ciekawe, mniej więcej za rok do laptopów trafią również odświeżone procesory Raptor Lake-H Refresh, czyli nieco podkręcone wersje takich układów jak Core i7-13700H czy Core i9-13900H. Na początku 2025 roku najmocniejsze konstrukcje zostaną wzmocnione przez procesory Arrow Lake-HX. Kto wie, może ta premiera zbiegnie się czasowo z kolejną generacją układów graficznych w postaci NVIDIA GeForce RTX 5000 Laptop GPU.
AMD APU Strix Point oraz Strix Halo - nowe informacje o procesorach AMD Ryzen 8000 z rdzeniami Zen 5 oraz Zen 5c
Na końcu pozostaje Qualcomm, który pracuje nad układami Snapdragon X dla PC. Procesory o kodowej nazwie Hamoa mają być oferowane w dwóch konfiguracjach: 8+4 oraz 6+4, a więc będą to jednostki 12-rdzeniowe i 10-rdzeniowe. Snapdragon X zaoferuje wbudowany układ graficzny Adreno 740, ale co ciekawe, generacja ta ma również pozwolić na połączenie z osobnym układem graficznym z pomocą magistrali PCIe 4.0 x8. W przypadku magazynu danych, Snapdragon X obsłuży zarówno format UFS 4 jak również PCIe 4.0 x4 NVMe. Jeśli chodzi o kontroler pamięci, to układy Qualcomm Hamoa zaoferują wsparcie dla LPDDR5X o pojemności 64 GB i docelowej szybkości około 4200 MHz (co wskazuje na efektywny zegar rzędu maksymalnie 8533 MHz).
Powiązane publikacje

Qualcomm Snapdragon 8s Elite wcale nie będzie oparty na rdzeniach Oryon. Niektórzy mogą być rozczarowani wydajnością
16
AMD Ryzen Threadripper 9975WX i 9965WX - układy HEDT z serii Shimada Peak powoli zmierzają na rynek
16
Qualcomm prezentuje chipy do gier z serii Snapdragon G. Pierwsze handheldy z nowościami już w drodze
24
Intel Panther Lake - nowa roadmapa ujawnia termin debiutu procesorów. To może być podobna premiera do Meteor Lake'ów
29