PornHub, Reddit i Wikipedia przeciwko ustawie Parlamentu UE
Reddit, Wikipedia i PornHub angażują swoich użytkowników w protesty przeciwko przepisom, które mogłyby zmienić oblicze Internetu w Europie. Serwisy protestują przeciwko ustawie UE o prawie autorskim, która ma być poddana pod głosowanie w przyszłym tygodniu. Wikipedia podjęła się radykalnych kroków, maskując niektóre ze swoich europejskich stron internetowych, podczas gdy Reddit i Pornhub wyświetlają okna z prośbą do użytkowników o lobbing na rzecz prawodawców z Parlamentu Europejskiego. Proponowana reforma praw autorskich została odrzucona w lipcu 2018 r., wracając na języki we wrześniu w swojej poprawionej formie. Parlament Europejski ma rozpatrzyć jej przyjęcie do 26 marca.
Nowe ustawy mogą w znacznym stopniu ograniczyć wolność słowa, sztuki i prasy w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Strony internetowe, które działają sprzecznie z omawianym art. 13, miałyby obowiązek kontrolowania treści zamieszczanych na ich platformach w celu wykrycia naruszeń praw autorskich. Gdy wniosek trafił do Parlamentu Europejskiego, wywołał on obawy o zabicie m.in. memów. Reddit postanowił uświadomić użytkowników mieszkających na terytorium Unii Europejskiej, jak w przyszłości może wyglądać publikacja treści w sieci. Gdy użytkownik postanowi podzielić się jakąkolwiek informacją, wyświetlany jest komunikat informujący o „niewykrytych prawach autorskich”, co naturalnie da się pominąć. Jest to jasny sygnał dla użytkowników, informujący o tym, z czym zmagają się dzisiejsze serwisy internetowe.
Pornhub odnotował 19% wzrost aktywności po awarii Facebooka
„Planowana reforma może doprowadzić do znacznego ograniczenia swobodnego dostępu do treści w sieci. Nawet najmniejsze platformy internetowe musiałyby zapobiegać naruszeniom praw autorskich przez ich użytkowników (art. 13 planowanej ustawy), co w praktyce byłoby możliwe jedynie poprzez filtry do przesyłania danych podatne na błędy i nadużycia. Ponadto wszystkie strony internetowe musiałyby uzyskać licencje na cytowane fragmenty tekstu z artykułów prasowych, aby spełnić wymogi nowo wprowadzonych praw przysługujących wydawcom (art. 11). Obydwa te czynniki mogą w znacznym stopniu ograniczyć wolność słowa, sztuki i prasy (w krajach Unii Europejskiej - przyp. red.)” - czytamy w komunikacie na niemieckiej, czeskiej, słowackiej i duńskiej stronie Wikipedii.
UE planuje zreformować prawo autorskie. Idą zmiany na gorsze
Zaślepki nie da się zamknąć, toteż użytkownicy serwisu postawieni są przed wyborem zamknięcia karty lub skontaktowania się z posłami Parlamentu Europejskiego, informując ich o własnym stanowisku w tej sprawie – do czego zachęca Wikimedia Foundation. Według informacji przytoczonych przez Wikipedię, około pięciu milionów internautów zagłosowało w petycji przeciwko nowym reformom, a swój sprzeciw wyraziło 145 organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka i obywatelskich. Wśród protestujących odnaleźć można stowarzyszenia takie jak Bitkom, Niemieckie Stowarzyszenie Start-Upowe czy Chaos Computer Club, a także twórcę i promotora sieci WWW, Tima Bernersa-Lee.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
40
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
44