Pokazano płyty główne ASUS ROG STRIX Z390-I oraz PRIME Z390-A
Nowa, dziewiąta generacja procesorów od Intela budzi spore zainteresowanie jeszcze przed ich oficjalną premierą. I trudno się temu dziwić, gdy nie dość, że otrzymamy osiem fizycznych, wydajnych rdzeni w segmencie konsumenckim, to dodatkowo ma powrócić lutowany odpromiennik ciepła. Co więcej Intel tym razem nie zdecydował się na system "nowy procesor, nowe płyty główne", a obiecał obsługę Intel Core 9x00 na wszystkich produktach wyposażonych w chipset z serii 300. Niebiescy tylko doradzili, że jeśli ktoś myśli o podkręcaniu to warto jednak kupić nowszą platformę opartą na układzie Z390. Dzisiaj przedpremierowo rzucimy okiem na dwie propozycje od ASUSA, czyli modele ROG STRIX Z390-I oraz PRIME Z390-A.
ASUS planuje dodać do oferty dwie nowe płyty główne Z390, jedna z nich w formacie Mini ITX, druga w pełnowymiarowym ATX.
Intel Core i7-9700K - Osiągnięto 5,3 GHz w domowych warunkach
Chorwacka strona PCEkspertTV opublikowała przedpremierowo unboxing dwóch płyt głównych od ASUSa, które wyposażono w chipset Z390. Pierwsza z nich to model ROG Strix Z390-I Gaming w formacie mini-ITX, która zdecydowanie różni się od pierwowzoru z układem Z370 na pokładzie. Zmianie uległa nie nie tylko kolorystyka (z srebrnej na czarną), ale również dodano skorupę nad panelem I/O i fabrycznie montowaną maskownicę. Na usuniętym już filmie wideo mogliśmy dojrzeć wyglądająca na 10-fazową sekcję zasilania, dwa sloty DDR4, cztery złącza SATA III, dwa M.2 (jedno z dołączonym, metalowym radiatorem; drugie na odwrocie płyty) oraz jedno gniazdo PCI-Express 3.0 x16. Panel I/O gości zaś dwa USB 2.0, dwa USB 3.1 Gen 1, po jednym USB 3.1 Gen 2 typu A i C, HDMI i DisplayPort, RJ-45 oraz porty audio. Wisienką na torcie są wyjścia antenowe dla wbudowanej łączności Wi-Fi 802.11ac oraz Bluetooth 4.2.
Intel i Micron mają problemy z uzyskiem pamięci QLC
ASUS PRIME Z390-A to już bardziej klasyczna (i przystępniejsza cenowo) konstrukcja, zarówno jeśli chodzi o format - ATX, jak i kolorystykę - czarno-biała ze srebrnymi akcentami. Zmianie uległ tylko nieco wygląd i wielkość radiatorów. Tutaj sekcja zasilania jest skromniejsza, prawdopodobnie 8-fazowa. Otrzymujemy za to jednak cztery miejsca na moduły pamięci RAM DDR4, sześć złącz SATA III oraz dwa M.2 (i tutaj jedno doczekało się fabrycznego radiatora). Użytkownik ma do dyspozycji trzy gniazda PCI-Express 3.0 x16 oraz trzy PCI-Express 3.0 x1. Na panelu I/O znajdziemy port PS/2, dwa USB 2.0, dwa USB 3.1 Gen 1, trzy USB 3.1 Gen 2 typu A i jedno typu C, HDMI i DisplayPort, RJ-45 oraz sześć portów audio.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37