Oto powody, dla których warto uczyć się języka programowania Java i dlaczego warto robić to z kursem CodeGym
Obecnie sytuacja na rynku pracy zmienia się dynamicznie. Zmiany te nie omijają również branży IT, choć ta od wielu lat uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych i jednocześnie najbardziej dochodowych. Wraz z postępem technologicznym rośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT. Programiści, analitycy danych, konsultanci systemów informatycznych, webdeveloperzy – te osoby mogą wręcz przebierać w ofertach, nawet w czasach pandemii. Dobrze wykwalifikowany pracownik może spać spokojnie – musiałby się mocno napracować, aby stracić posadę. Jedną z najpopularniejszych specjalizacji jest programowanie, czyli z definicji „proces tworzenia, testowania oraz utrzymania kodu źródłowego”. Programować można w różnych językach – obecnie istnieje ich około 700! Niemniej te, wokół których toczy się gra, zamykają się przy 20 pozycjach. Jednym z najpopularniejszych języków programowania jest Java i to właśnie na tym języku skupimy się w artykule. Zainteresowani? Zapraszamy do lektury.
Najbardziej rozchwytywanymi specjalistami IT, którzy nawet w czasach pandemii mogą przebierać w ofertach pracy są bezsprzecznie programiści. A skoro jednym z najpopularniejszych języków programowania jest Java, to na tym właśnie języku skupimy się w niniejszym artykule.
Dlaczego obecnie warto uczyć się Javy
O tym, dlaczego warto uczyć się programowania można mówić i pisać bez końca. Programowanie jako proces może przydać się nie tylko do zakodowania programu czy aplikacji. To również nauka sposobu, w jaki można rozwiązywać codzienne zadania. Zdziwiony? Spieszymy z wyjaśnieniem. Osoby, które zawodowo programują, przenoszą niektóre schematy myślenia do codziennego życia. Mianowicie działają w sposób logiczny, często szukając związku przyczynowo-skutkowego, zanim w ogóle zaczną rozwiązywać zadanie. Działają precyzyjnie i w sposób uporządkowany. Zupełnie jak poprawny kod! O ile powody, dla których warto programować, są dość jasne, o tyle schody zaczynają się, gdy przychodzi do wybrania konkretnego języka. Java jest jednym z najczęściej i najchętniej wybieranych języków; według Statisty jest to drugi najpopularniejszy język programowania w Polsce, zaraz po Javascript.
Dlaczego tak się dzieje? Cóż, nie da się ukryć, że dobry programista Java na zarobki na pewno narzekać nie może - według PayScale średnia pensja programisty Java w Polsce to 96 997 zł rocznie. Dodając do tego łatwo dostępne tutoriale, ilość frameworków i bibliotek, pewne zatrudnienie, liczne benefity, możliwość pracy zdalnej i ciągłego rozwoju, otrzymujemy klarowną odpowiedź, dlaczego warto uczyć się właśnie Javy. Ponadto większość dostępnych kursów i bootcampów oferuje naukę dokładnie tego języka. Jednym z takich kursów jest CodeGym.
Dlaczego CodeGym jest tak popularne w Polsce
Oferowany w wersji online, dostępny w języku polskim od grudnia 2019 roku, internetowy kurs CodeGym bardzo szybko został jednym z najmocniejszych źródeł wiedzy o języku Java w Polsce. Od lipca 2020 roku liczba użytkowników programu CodeGym wzrosła ponad dwukrotnie. Obecnie na kurs zapisało się ponad 24 400 aktywnych użytkowników, a ich ilość ciągle rośnie. Warto dodać, że pod względem liczby aktywnych kont Polska jest liderem wśród europejskich krajów. Zaraz za nią znalazły się Niemcy i Francja – w tych krajach do kursu przystąpiło odpowiednio 16200 i 10700 użytkowników.
Jedną z głównych zalet kursu, która niewątpliwie wpływa na jego popularność, jest polskojęzyczna wersja szkolenia. Oczywiście w pracy programisty trzeba znać język angielski, ale sama nauka może spokojnie odbywać się w języku ojczystym – co w tym przypadku zostało zaoferowane. Kolejnym plusem CodeGym jest fakt, iż prawie cały kurs (80%) oparty jest na zadaniach praktycznych. Oznacza to, że zamiast wkuwać do głowy suchą teorią, pracujesz na żywych przykładach i możesz rozwiązywać realne zadania. Ponadto każdy student otrzymuje opiekę tzw. wirtualnego mentora (programu), który weryfikuje rozwiązania i natychmiast udostępnia wyniki. Wirtualny nauczyciel udziela rekomendacji dotyczących Twojego rozwiązania, pomaga Ci naprawić błędy, a także daje Ci jasną listę wymagań tego, co musisz zrobić. Co więcej CodeGym umożliwia integrację z IntelliJ IDEA, ucząc studentów jak pracować w jednym z najpopularniejszych współczesnych IDE: IntelliJ IDEA.
CodeGym to także silna społeczność Java – ludzie, którzy myślą podobnie i zawsze chętnie pomogą z kodem, jeśli utkniesz w którymś momencie kursu. Ustrukturyzowana budowa szkolenia pozwala już na samym początku rozplanować odpowiednio naukę. Teorię wyjaśnia 600 lekcji ułożonych w taki sposób, że użytkownik może skupić się na nich bez rozpraszania. Wisienka na torcie? Cóż, kurs CodeGym jest kursem internetowym, który dostępny jest także w wersji mobilnej, co oznacza, że Javy możesz uczyć się z dowolnego miejsca na świecie - w autobusie, pociągu czy na wakacjach!
Ucz się Javy w podróży
CodeGym stworzył łatwą i poręczną aplikację do nauki Javy po polsku, która dostępna jest na urządzenia mobilne i smartfony. Oczywiście nie lada wyzwaniem dla zespołu developerów było stworzenie responsywnej i funkcjonalnej aplikacji, która sprawia, że nauka programowania na urządzeniach mobilnych jest łatwa, a przy tym efektywna. Jednak udało się. Warto dodać, że mowa tu o pełnym, mobilnym IDE, a nie tylko możliwości wyboru z gotowych wariantów, jak ma to miejsce w innych aplikacjach mobilnych do nauki programowania. Główne cechy aplikacji CodeGym (Android) to:
- kurs to w 80% praktyka - 1200 praktycznych zadań z kodowania w Javie w twoim smartfonie
- przystępne wykłady z realnymi przykładami
- możliwość pisania kodu na telefonie z pomocą mobilnego IDE
- natychmiastowa weryfikacja zadań przez wirtualnego mentora
- 500 godzin doświadczenia w kodowaniu
- sekcja pomocy i silna społeczność Java
- blog Java z dużą ilością przydatnych informacji dla osób uczących się języka Java
Nie każdy ma możliwość przystąpienia do nauki programowania w trybie stacjonarnym. Wiele osób uczestniczących w kursie chce nauczyć się programowania, aby się przebranżowić – dla osób pracujących na pełen etat możliwość nauki zdalnej jest o wiele bardziej wygodna i pozwala zaoszczędzić dużo czasu.
Zespół CodeGym przetłumaczył legendarny kurs Harvard CS50
Wkraczając w świat IT, a szczególnie Javy, prędzej czy później usłyszysz o kursie Harvarda CS50. Jest to najsłynniejszy na świecie kurs informatyki i programowania. Przeznaczony jest zarówno dla osób początkujących, jak i tych, którzy już mają pewną wiedzę z zakresu programowania. Zespół CodeGym postanowił przetłumaczyć ten sławny kurs. Dlaczego? Jak sam mówi:
Pewnego dnia osoba z naszego zespołu przypadkowo natknęła się na nagrania wideo wykładów z harwardzkiego kursu CS50 ("Podstawy programowania i informatyki"). Jesteśmy przyzwyczajeni do krytykowania nudnych, nieciekawych wykładów, które mają już 10 lat w momencie, gdy studenci słyszą je po raz pierwszy. Ale nie ma reguł bez wyjątków. Harvard CS50 jest właśnie takim wyjątkiem od reguły, tak właśnie powinien wyglądać nowoczesny kurs uniwersytecki: zrozumiały, pouczający, inspirujący. Szkolenie jest na tyle przyjemne, że Yale porzuciło swój własny kurs programowania na rzecz CS50. Co więcej, od kilku lat nie tylko studenci Harvardu mogą brać udział w CS50, ale każdy, kto chce, na stronie edX, i to całkowicie za darmo. Jedyne "ale": ten kurs jest w języku angielskim. Wtedy uświadomiliśmy sobie, że musimy zająć się tłumaczeniem. Jest już po rosyjsku i ukraińsku, a teraz - również po polsku!
Wszystkie lekcje dostępne są na polskim forum CodeGym:
https://codegym.cc/pl/groups/poland
Programistą się nie rodzi, programistą się zostaje
Kurs nauki Java od CodeGym stworzyli programiści dla programistów - znaczące techniki kodowania są nauczane w odpowiedniej kolejności dla początkujących. Dzięki temu możesz mieć pewność, że tok nauczania jest prawidłowy, a treści zamieszczone w kursie naprawdę przydadzą Ci się w przyszłości. Kurs pomoże Ci przygotować się do przyszłej pracy programisty, a oprócz szerokiej wiedzy na temat Javy, możesz także liczyć na ukierunkowane przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych. Wiele osób często porzuca plany nauki programowania na samym początku – jeszcze nawet przed rozpoczęciem nauki. Wynika to z obawy o umiejętność przyswojenia materiału. Takie osoby myślą, że programować mogą tylko osoby po technicznych studiach lub tzw. umysły ścisłe. Nic bardziej mylnego! Świat zna wiele przypadków humanistów, którzy zostali świetnymi programistami. Grunt to motywacja i konsekwencja w działaniu. Jeśli myślisz o rozpoczęciu nauki programowania w języku Java, to trafiłeś idealnie – kurs CodeGym jest tym, czego szukasz. Odwiedź stronę www CodeGym i zacznij kodować już dziś!
Powiązane publikacje

Darmowa nawigacja na telefon offline i online w 2025 roku. Na te mapy warto zwrócić uwagę
21
Darmowe programy do Windows cz. 9. Gry z różnych sklepów w jednym miejscu, tekst i wideo jako podcast, alternatywa dla Spotify
43
Darmowe aplikacje na Androida, marzec 2025. Pobieranie muzyki ze Spotify i wideo z YouTube, firewall i inne
28
Darmowe programy do Windows cz. 8. Usuwanie śmieci, zmiana ustawień, przesyłanie plików, nowy wygląd Spotify i inne
53