Oculus Ready - Nowy program dla producentów komputerów PC
Czekacie na popularyzację technologii wirtualnej rzeczywistości? Głównym producentem mającym szansę osiągnąć sporą sprzedaż w relatywnie krótkim czasie jest Oculus - znana marka zajmująca się od lat rozwojem urządzeń VR ma w przyszłym roku wprowadzić konsumencki wariant swojego hełmu, który będzie można podłączyć do komputera PC. Nowy sprzęt pozwoli na korzystanie z różnych aplikacji oraz gier, co powinno pomóc całej branży cyfrowej rozrywki. Nie ulega wątpliwości, że technologia wirtualnej rzeczywistości wymaga zdecydowani więcej od sprzętu komputerowego, niż zwykły monitor lub telewizor. Dlaczego? Większość graczy uruchamia swoje ulubione produkcje w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD) i zadowala się płynnością na poziomie magicznych 60 FPS. Karta graficzna przy takich parametrach musi średnio dostarczać 124 miliony pikseli na sekundę.
Sprzęt ze znaczkiem Oculus Ready ma pozwalać na komfortowe korzystanie z hełmu Oculus Rift.
W przypadku konsumenckiego wariantu hełmu od Oculusa wymagania znacząco wzrastają - sprzęt zapewnia rozdzielczość 2160 x 1200 pikseli i wyświetla najlepszy obraz przy odświeżaniu na poziomie 90 Hz. W tym przypadku karta graficzna musi już dostarczyć 233 miliony pikseli na sekundę. Palmer Luckey z Oculusa już jakiś czas temu wspominał, że obecne akceleratory GPU są po prostu za słabe dla technologii VR i nie pozwalają na jej rozwój. Ten sam producent uruchomił właśnie program Oculus Ready, który ma poniekąd "nagradzać" producentów sprzętu komputerowego pozwalającego na korzystanie z hełmów wirtualnej rzeczywistości.
Zalecane wymagania sprzętowe Oculus Rift
- Karta graficzna - NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290
- Procesor - Intel Core i5-4590 o taktowaniu 3,7 GHz
- Pamięć operacyjna - 8 GB
- Interfejs - HDMI 1.3
- Porty - dwa USB 3.0
- System operacyjny - Windows 7 Service Pack 1
Jeżeli dany komputer lub podzespół otrzyma znaczek Oculus Ready, to będzie to oznaczało, że jest w stanie obsługiwać technologię VR. W tym momencie najwięcej mówi się o gotowych pecetach - urządzenia biorące udział w programie mają zapewniać klientom możliwość korzystania ze wszystkich możliwości wirtualnej rzeczywistości. Już jakiś czas temu poznaliśmy minimalnie wymagania sprzętowe Oculus Rift i to prawdopodobnie one będą wyznacznikiem "gotowości" przy przyznawaniu znaczka Oculus Ready. Na razie partnerami programu będą tacy producenci jak: ASUS, Alienware, AMD, Dell, Intel oraz NVIDIA. W przyszłości do akcji przyłączą się prawdopodobnie także inne firmy z tego segmentu. Ceny komputerów ze znaczkiem Oculus Ready mają wynosić nie mniej niż 1000 dolarów.
Powiązane publikacje

Anbernic RG 557 - handheld do gier, który oferuje chip Dimensity 8300, system Android oraz ekran AMOLED
8
Czytniki e-booków z serii BOOX Go 7 mogą stać się także osobistymi notatnikami. Nowości oferują Androida i wsparcie dla rysika
2
Okulary Ray-Ban Meta z funkcjami AI. Tłumaczenia na żywo i integracja z Instagramem dostępne w kolejnych krajach
54
Genesis Nitro 800, Nitro 660 oraz Trit 660 RGB - nowe fotele dla graczy. Regulowane podłokietniki i poduszki Memory Foam
22