Oculus Quest i Oculus Rift S zaprezentowane oficjalnie
Technologia 3D w telewizorach umarła na dobre, a zestawy do wirtualnej rzeczywistości nadal dzielnie walczą. Różne firmy, mają różne podejścia - od celowania w segment profesjonalny i zastosowania biznesowe, przez rozrywkę przy wykorzystaniu domowych komputerów, aż wreszcie po gogle dla smartfonów czy z wbudowanymi, acz odpowiadającymi telefonom podzespołami. Za lidera śmiało można uznać Oculusa, który zaprezentował wreszcie oficjalnie dwa nowe zestawy. Jeden z nich to Rift S, a drugi zaś to Quest. Pierwszy nadal co prawda wymaga posiadania mocnego PCta, ale zrezygnowano z wolnostojących czujników. Drugi zapewnia za to zabawę za sprawą samych gogli.
Oculus Rift S to wydatek 449 euro, zaś Oculus Quest to 449 lub 549 euro.
Rozwój i wpadki gogli VR: Zawiła historia wirtualnej rzeczywistości
Gogle Oculus Rift S wyposażone zostały w dwa ekrany LCD o rozdzielczości 1280 x 1440 pikseli każdy i z częstotliwością odświeżania wynoszącą 80 Hz. Soczewki doczekały się wielu usprawnień, które mają rzutować na pole widzenia i jakość obrazu. W porównaniu do pierwowzoru nie wymagane jest już posiadanie czujników rozstawionych odpowiednio po pokoju w formie swoistych "wieżyczek", a zamiast tego w urządzenie wbudowano pięć dodatkowych kamer. W zestawie nadal znajdziemy dwa kontrolery Oculus Touch oraz niezbędne okablowanie, a całość wyceniono w preorderze na 449 euro, czyli ponad 1900 złotych.
Z wizytą w studiu SUPERHOT Team. Rozmowa o fantomatyce
Oculus Quest to rozwiązanie autonomiczne i jest przez to nieco cięższe od klasycznych gogli. W środku obudowy znajdziemy dwa ekrany OLED o rozdzielczości 1440 x 1600 pikseli (2880 x 1600 łącznie) i z częstotliwością odświeżania 72 Hz oraz SoC w postaci Qualcomm Snapdragon 835, niezbędne do odpalania specjalnie przygotowanych gier i aplikacji (53 pozycje na start). Tutaj również ze względu na mobilność zastosowano system Oculus Insight, acz tym razem zdecydowano się tylko na cztery kamery. Wbudowany akumulator ma zapewnić do 2-3 godzin zabawy, a ładowany jest przez złącze USB typu C. Całość korzysta ze standardowych kontrolerów Oculus Touch. Tutaj cena w przedsprzedaży ustalona została na 449 euro za model o wbudowanej pamięci 32 GB i 549 euro za wariant o pojemności 64 GB.
Powiązane publikacje

Ghost of Yōtei - garść informacji o grze twórców Ghost of Tsushima. Nielinearna kampania, historia i inne
0
Klasyka Star Wars wchodzi do GOG Preservation Program, w tym Dark Forces, Battlefront i X-Wing. Wyprzedaż gier z uniwersum
9
The Elder Scrolls IV: Oblivion - Remastered bije rekordy. Zdobył 4 mln graczy w 4 dni. Tak wygląda odrodzenie legendy RPG
124
La Quimera - gra otrzymała kiepskie pierwsze recenzje, po czym została wycofana na kilka godzin przed premierą
32