Antec GX330 - niedroga obudowa z oknem pod chłodzenia wodne
Chociaż na naszym polskim rynku wśród tanich, acz nie tandetnych obudów zagościły głównie dwie marki - Zalman oraz SilentiumPC, to nie oznacza, że to koniec sensownych propozycji. Na całym świecie jest sporo dobrze wycenionych alternatyw, które mimo bycia dostępnymi w Europie oraz samej Polsce nie zyskały większego rozgłosu. Za przykład może służyć Sharkoon, Chieftec (chociaż on bardziej utracił na znaczeniu) czy omawiany dzisiaj amerykański Antec. Ten ostatni z producentów postanowił rozszerzyć wachlarz swoich propozycji. Tym razem wypuszcza kolejnego członka niemałej rodziny GX, dokładniej model 330. Jest to sporawa propozycja skierowana do osób, które szukają skrzynki z oknem, przemyślanym wnętrzem oraz dużymi możliwościami wentylacyjnymi, wliczając w to chłodzenie wodne, dla swoich podzespołów.
Amerykański producent wycenił swoją obudowę na 69 euro, czyli około 300 złotych. Produkt trafił już na półki pierwszych sklepów w Europie.
Antec GX330 to obudowa typu mid tower o wymiarach 490 x 202 x 492 (wysokość, szerokość, głębokość) milimetrów oraz wadze 5,9 kilograma. Wykonano ją ze standardowej stali SECC, tworzywa sztucznego oraz w przypadku okna - szkła akrylowego (potocznie zwanego pleksi). Przystosowana jest do pracy z płytami głównymi w standardzie E-ATX, ATX oraz Micro ATX. W jej środku pomieścimy największe z dostępnych na rynku kart graficznych o długości nawet do 400 milimetrów, niestety maksymalna wysokość coolera CPU nie została podana. Patrząc jednak po budowie można śmiało założyć, że bez problemu wejdzie tu każde popularniejsze chłodzenie. Prócz tego znajdziemy przestrzeń dla jednego napędu 5,25 cala, dwóch dysków 3,5 cala oraz tyle samo 2,5 cala, a wszystkie montowane są równie prosto dzięki zastosowaniu systemu beznarzędziowego. Co ważne - nie ma tutaj standardowej klatki, a same nośniki zostały dyskretnie ukryte by nie straszyć przez okno w panelu bocznym. Tylny panel obudowy został wyposażony w 7 miejsc na karty rozszerzeń.
Antec GX1200 - kolejna obudowa typu full tower z oknem
Największy nacisk producent położył na kwestie wentylacji oraz chłodzenia. W środku obudowy przewidziano siedem miejsc na wentylatory 120 milimetrowe, z czego dwa są już zajęte. Preinstalowane propozycje umieszczono z przodu oraz z tyłu konstrukcji, dodatkowo są one podświetlone na niebiesko. Jeśli ktoś planuje wodować swój zestaw to spokojnie zmieści w środku chłodnice o długości do 360 milimetrów oraz dedykowany rezerwuar. Prócz tego znajdziemy tutaj oczywiście filtry przeciw kurzowi oraz kontroler obrotów. Panel I/O został umieszczony w górnej części przedniego panelu, znajdziemy tam włącznik, złącza audio oraz po jednym USB w standardzie 3.0 oraz 2.0. Obudowa jest aktualnie dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej oraz białej. Trafiła już do sklepów z sugerowaną ceną na poziomie 69 euro, czyli około 300 złotych.
Jak widać jest to model stosunkowo bogato wyposażony o dobrze przemyślanym wnętrzu, które stwarza wiele możliwości. Zarówno jeśli chodzi o kwestie zabawy cyrkulacją powietrza, aranżacje okablowania jak i aspekt wizualny - dobór motywu kolorystycznego, dodanie oświetlenia LED. Cena trochę nazbyt wygórowana dla naszego rynku, w momencie, gdy w sprzedaży jest nadal nieco tańszy SilentiumPC Gladius X60. Jednak nie posiada on ani okna, ani nie każdemu pasuje jego "agresywny wygląd". Chociaż tutaj również Antec odszedł od standardowej bryły, to zrobił to dużo delikatniej - kształt jest dość smukły. Pytaniem pozostaje jakość materiałów oraz samo wykonanie, bo to na podstawie zdjęć wydaje się dość wątpliwe. Cóż, wszystko okaże się po testach.
Powiązane publikacje

DeepCool CH260 i DeepCool CH270 DIGITAL - kompaktowe obudowy komputerowe, które wspierają płyty z odwróconymi złączami
12
Obudowa komputerowa Endorfy Arx 500 Core trafiła do sprzedaży. Fabryczne wentylatory, szklany panel i miejsce na AiO
27
ASUS prezentuje obudowę ATX A31 dla płyt głównych BTF. Klasyczna wielkość i kilka ciekawych rozwiązań montażowych
16
Obudowa Montech XR Wood oferuje fabryczne wentylatory ARGB, filtry przeciwpyłowe i drewniane elementy. Nowość debiutuje
9