NVIDIA GeForce Ampere - Nowe informacje o kartach graficznych
W lipcu odbyła się oficjalna prezentacja odświeżonych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 20x0 SUPER w postaci układów GeForce RTX 2060 SUPER, GeForce RTX 2070 SUPER oraz GeForce RTX 2080 SUPER. Niedługo z kolei doczekamy się kolejnych słabszych kart z serii GeForce GTX 16. Wszystkie wymienione karty bazującą na architekturze Turing, wykorzystującej 12 nm proces technologiczny od TSMC. Wiemy, że kolejną generacją będzie Ampere, która przejdzie na 7 nm autorstwa Samsunga. W sieci z kolei pojawiły się teraz nowe informacje, które niejako potwierdzają już wcześniejsze domysły, a także rzucają nowe światło na inne elementy nadchodzących kart graficznych. Jeśli wszystkie wiadomości się potwierdzą, to z jednych informacji będziemy bardziej zadowoleni, a z innych nieco mniej.
W sieci pojawiły się nowe informacje na temat kart graficznych NVIDIA z rodziny Ampere, które pojawią się w przyszłym roku. Mowa m.in. o spodziewanej wydajności, cenach oraz możliwościach OC.
Obecne układy Turing bazują na 12 nm procesie technologicznym FinFET, za który odpowiada firma TSMC, tak samo jak to było w przypadku wcześniejszej generacji Pascal (tyle że 16 nm FinFET). W lipcu z kolei otrzymaliśmy potwierdzenie, że w przypadku kolejnej architektury Ampere (zastępującej obecne Turingi) wykorzystany zostanie 7 nm proces technologiczny Samsunga. W dodatku mowa tutaj ściśle o 7 nm EUV, czyli z wykorzystaniem litografii w skrajnym ultrafiolecie. To jedyne pewne informacje, które mamy do tej pory. W sieci z kolei pojawiły się nowe, ale rzecz jasna niepotwierdzone, które rzucają pewne światło na to, czego powinniśmy oczekiwać po rodzinie Ampere od NVIDII.
Początkowo wszystkie informacje znalazły się na Reddicie, jednak szybko zostały usunięte. Później pojawiły się na Guru3D i stąd obecnie można zaznajomić się z pełną dokumentacją, która przedostała się do sieci (choć jak wspomniałem, nie są to potwierdzone doniesienia). Według najnowszych informacji układy Ampere mają przynieść duży skok wydajności, zdecydowanie większy w porównaniu do przejścia z Pascali na Turingi. Duży skok wydajności ma również mieć miejsce w przypadku aktywowanego Ray Tracingu. Dzięki 7 nm procesowi technologicznemu, większość przyszłych kart będzie mieć niższe TDP z wyjątkiem topowych układów, których współczynnik pozostanie na tym samym poziomie. Wszystkie segmenty GPU mają również otrzymać więcej pamięci VRAM - jest to istotna informacja z punktu widzenia grania w wyższych rozdzielczościach oraz zapowiedzi nowych konsol, gdzie na brak pamięci VRAM z pewnością developerzy nie będą narzekać.
Źródło donosi także, że taktowanie rdzenia w nowych układach będzie wyższe niż obecne wartości w kartach z rodziny Turing. Z mniej przyjemnych rzeczy należy odnotować to, że ceny kart pozostaną w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie, porównywalnym z premierowymi cenami Turingów. Nie powinniśmy widzieć kolejnego skoku cen, jednak nie da się ukryć, że i tak będzie to wysoki pułap, zwłaszcza za high-endowe karty. Ponadto ograniczeniu ma ulec potencjał overclockingu oraz zmniejszony ma być maksymalny limit napięcia do 1 V. Premiera kart NVIDIA Ampere powinna odbyć się jeszcze w pierwszej połowie roku i wówczas zobaczymy, które informacje okażą się prawdziwe, a które pozostaną w sferze niepotwierdzonych plotek.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
185
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56