Jakiego netbooka kupić? Test 10 calowych netbooków do 1500 zł
- SPIS TREŚCI -
- 0 - Strona główna
- 1 - Acer AO522 - Wygląd
- 2 - Acer AO522 - Specyf.
- 3 - Asus 1015PN - Wygląd
- 4 - Asus 1015PN - Specyf.
- 5 - MSI U135DX - Wygląd
- 6 - MSI U135DX - Specyf.
- 7 - Samsung NS310 - Wygląd
- 8 - Samsung NS310 - Specyf.
- 9 - Toshiba NB550D - Wygląd
- 10 - Toshiba NB550D - Specyf.
- 11 - Testy syntetyczne
- 12 - Testy praktyczne
- 13 - Testy w grach
- 14 - Mobilność
- 15 - Temperatury
- 16 - Podsumowanie
Od wprowadzenia do sprzedaży pierwszych netbooków minęło ładnych parę lat i od tamtej pory zostaliśmy niemalże zalani przeróżnymi ofertami. Modeli wraz z czasem ciągle przybywa, półki sklepowe uginają się pod ciężarem komputerów, a końcowy użytkownik musi dokonać wśród ogromu sprzętu często niełatwego wyboru. Na rynku znaleźć możemy urządzenia 10 i 12 calowe, niektóre zachęcają do kupna swoją stylistyką, a niektóre specyfikacją. Założeniem niniejszego artykułu był natomiast wybór mniejszego modelu - netbooka 10 calowego. I dlatego do naszego testu trafiło 5 modeli - po jednym z firm Acer, Asus, MSI, Samsung i Toshiba. Są to mianowicie: Acer Aspire One 522, Asus Eee PC 1015PN, MSI Wind U135DX, Samsung NS310 oraz Toshiba NB550D. Pod względem specyfikacji testowane komputery różnią się dość znacznie - znajdziemy w nich zarówno platformę AMD Brazos jak i Intel Pineview. W szranki staną procesory graficzne AMD, nVidii oraz Intela. Zestawienie prezentuje się bardzo ciekawie, natomiast które urządzenie wyjdzie z naszych testów zwycięsko okaże się w trakcie pojedynku, którego dramatyczny przebieg możecie zobaczyć w rozwinięciu...
Autor: Tomkoon - Tomasz Kowalski
Niemalże wszystkie komputery przedstawione w teście kładą duży nacisk na wygląd i stylistykę, natomiast w przypadku parametrów technicznych należy powiedzieć, że w trzech modelach znalazły się całkiem ciekawe podzespoły. Mimo, że w artykule wystąpiło pięć różnych netbooków, to znalazły się w nich trzy różne modele procesorów. W komputerach Acera i Toshiby wylądowała jednostka AMD C-50, w Asusie i Samsungu Intel Atom N550, natomiast MSI Wind U135DX wyposażony został w znanego nam już jednordzeniowego Atoma N455. Platforma AMD Brazos, z którą będziemy mieć do czynienia, to zdecydowanie nowsza architektura niż prawie dwuletni już Pine Trail Intela, a wyróżnia się zdecydowanie mocniejszym wbudowanym rdzeniem graficznym, co nie zmusza producentów do stosowania zewnętrznych akceleratorów grafiki. Przyjrzyjmy się dokładniej parametrom procesorów, które znalazły się w opisywanych urządzeniach:
Dość specyficzną wartością dla procesorów AMD C-50 jest taktowanie pojedynczego rdzenia na poziomie tylko jednego gigaherca. Dokładając do tego brak obsługi Hyper-Threading można wysnuć wniosek, że moc obliczeniowa procesora AMD powinna być sporo niższa niż dwurdzeniowego Atoma N550, zaś w przypadku aplikacji jednowątkowych również od Atoma N455. Czy wniosek okaże się prawdziwy sprawdzimy troszkę później w trakcie testów praktycznych. Sporą przewagą natomiast wydaje się być zastosowany zintegrowany rdzeń graficzny Radeon HD6250, który powinien dać dużo większe możliwości w stosunku do zintegrowanego układu Intela. W przypadku netbooka Asusa producent na szczęście zdecydował się na zamontowanie dodatkowej karty graficznej Nvidia ION2, co pozwoli mu rywalizować z Radeonami.
Zastosowanie karty nVidii ma swoje niezaprzeczalne plusy, lecz niestety powoduje także małe problemy. Mianowicie, żeby wykorzystać technologię Optimus pozwalającą na przełączanie się pomiędzy zintegrowanym rdzeniem graficznym Intela, a dedykowaną grafiką, potrzebujemy systemu operacyjnego przynajmniej w wersji Windows 7 Home Premium - Starter nie umożliwia jej użycia. Zwiększa to zdecydowanie koszt zakupu netbooka, a na dodatek, aby przełączyć procesor graficzny jesteśmy zmuszeni do ponownego włączenia komputera. Dlaczego producent nie umożliwił opcji zmiany procesora graficznego w trakcie działania systemu - jak w większych laptopach, bądź ostatnio testowanym Asusie Lamborghini VX6 - możemy się tylko zastanawiać. Wartości deklarowanego poboru prądu wydają się być w przypadku platformy AMD bardzo konkurencyjne. Wydajny rdzeń graficzny w połączeniu z dwurdzeniowym procesorem nie powinien brać więcej niż 9 W prądu, co w porównaniu do bardzo słabej zintegrowanej grafiki Intela i poboru prądu na poziome 8,5W napawa optymizmem. Warto jeszcze wspomnieć, że Asus jak w większości swoich netbooków zdecydował się na zastosowanie w testowanym modelu dodatkowego systemu operacyjnego Express Gate, pozwalającego na szybki dostęp do Internetu, Skypa itp.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »
- SPIS TREŚCI -
- 0 - Strona główna
- 1 - Acer AO522 - Wygląd
- 2 - Acer AO522 - Specyf.
- 3 - Asus 1015PN - Wygląd
- 4 - Asus 1015PN - Specyf.
- 5 - MSI U135DX - Wygląd
- 6 - MSI U135DX - Specyf.
- 7 - Samsung NS310 - Wygląd
- 8 - Samsung NS310 - Specyf.
- 9 - Toshiba NB550D - Wygląd
- 10 - Toshiba NB550D - Specyf.
- 11 - Testy syntetyczne
- 12 - Testy praktyczne
- 13 - Testy w grach
- 14 - Mobilność
- 15 - Temperatury
- 16 - Podsumowanie
Powiązane publikacje

Jaki laptop kupić? Polecane laptopy do gier, nauki, pracy i multimediów. Poradnik zakupowy na kwiecień i maj 2025
41
Test ASUS ROG Strix SCAR 18 - Topowy notebook do gier z NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU oraz Intel Core Ultra 9 275HX
57
Test MSI Katana 17 - Notebook do gier z Intel Core i7-13620H i NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU
84
Test NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU w notebooku Razer Blade 16 - Premiera architektury Blackwell w laptopach
63