Intel zaprezentował laptopa z ekranem pobierającym 1W
Prezentacja topowego układu Cascade Lake-X oraz ujawnienie szczegółów na temat serii procesorów Amber Lake-Y oraz Whiskey Lake-U to nie jedyne nowości, które przywiózł ze sobą Intel na tegoroczne targi Computex w Tajpej. Oprócz tego pokazano jeszcze nietypowe rozwiązane w postaci laptopa wykorzystującego tzw. "Low Power Display Technology", a więc matrycę pobierającą zaledwie 1W mocy podczas korzystania ze sprzętu. Jaki atut może to przynieść? Okazuje się, że w połączeniu z niskonapięciowym procesorem, notebook jest w stanie działać o wiele dłużej na zasilaniu akumulatorowym. Dość powiedzieć, że w wewnętrznych testach Intela, taki laptop uzyskał wynik 28 godzin podczas oglądania filmów.
Podczas targów Computex w Tajpej firma Intel pokazała notebooka wykorzystującego matrycę z technologią Low Power Display Technology. Pobór mocy takiego ekranu wynosi 1W, co nie pozostało bez wpływu na czas pracy na akumulatorze.
Informacje o Intel Cascade Lake-X, Amber Lake-Y i Whiskey Lake-U
Bardzo częstym problemem laptopów, nawet tych wykorzystujących niskonapięciowe procesory jest dość rozczarowujący czas pracy na zasilaniu akumulatorowym. Dość powiedzieć, że tylko nieliczne modele są w stanie przekroczyć magiczną barierę 10 godzin pracy z dala od gniazdka sieciowego. Firma Intel podczas targów Computex zaprezentowała rozwiązanie, które może okazać się wręcz rewolucyjne w tym kontekście. Producent procesorów wraz z Innoluxem oraz Sharpem opracowali technologię tzw. Low Power Display Technology, czyli specjalnych matryc, które podczas użytkowania pobierają nie więcej niż 1W mocy.
Intel podczas prezentacji omówił wyniki wewnętrznych testów, z których wynika, że laptop wyposażony w procesor Kaby Lake Refresh (w tym konkretnym przypadku - Core i7-8550U) oraz matrycę wykorzystującą Low Power Display Technology jest w stanie wytrzymać aż 28 godzin z dala od gniazdka sieciowego. Nie mówimy tutaj jednak o scenariuszu, w którym na notebooku nie robimy absolutnie nic, a jasność ekranu wynosi 0%. Podczas testów na sprzęcie odpalane były filmy, z kolei luminancja panelu ustawiona była na 150 nitów, a więc wystarczająco do użytkowania chociażby w domu. Niestety firma nie zdradziła, na czym dokładnie polega LPDT, aczkolwiek potwierdzono, że owa technologia nie może zostać użyta do obecnie produkowanych matryc. Tutaj na przeciw jednak wychodzą partnerzy Intela, czyli Sharp oraz Innolux, którzy zapowiedzieli prace nad ekranami zgodnymi już z LPDT. Być może w ciągu kilku miesięcy zostaną zaprezentowane pierwsze ultrabooki wykorzystujące ten typ matryc.
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23