Neffos X1 i X1 Max - mocne uderzenie smartfonów TP-Link
Berlińskie targi IFA 2016 jeszcze nawet się nie zaczęły, a TP-Link już mocno namieszał w smarftonowym pół-światku. Nie jest to jednak pierwszy ruch firmy na tym rynku, ponieważ premiera marki Neffos odbyła się już w 2015 roku. Zarówno linie C, jak i Y zostały ciepło przyjęte przez użytkowników, jednak producent nie zamierza osiadać na laurach i już dziś na konferencji prasowej zaprezentował najnowszą serię X. Pierwszą partię tych urządzeń stanowić mają smartfony Neffos X1 oraz X1 Max. Zaatakują segment średni, ale jak na obrany szczebel cenowy zapowiadają się nadzwyczaj atrakcyjnie. Biorąc pod uwagę portfolio firmy TP-Link, zajmującej się głównie produkcją routerów i innych rozwiązań sieciowych, już trzecia generacja smartfonów w tak krótkim odstępie czasu to bardzo śmiały krok. Firma nie zamierza jednak zapominać o swoich korzeniach, bowiem nadchodzące smartfony marki Neffos X będą mocno zintegrowane z Internetem Rzeczy.
Smartfony Neffos serii X przeniosą high-endowe technologie, wykonanie i rozwiązania do średniego segmentu. Konkurencja ma się czego obawiać.
TP-Link swoją nadchodzącą linią smartfonów pragnie wynieść interakcję z elektronicznym domem na następny poziom. Jeffrey Chao, współzałożyciel i obecny szef firmy TP-Link, dziś na konferencji prasowej w Berlinie uchylił rąbka tajemnicy, jak chce osiągnąć wspomniany cel.
Internet Rzeczy według Chao opierać się ma na 4 filarach: routerach jako katalizatorach informacji i komunikacji z urządzeniami; Smartfonach jako środkach interakcji między człowiekiem a maszyną; Chmurze jako platformie serwisowej oraz na smart-produktach. Wszystkie rozwiązania IoT (internet of Things), poza smartfonami, będą wydawane pod marką TP-Link.
Gustownie zaprojektowana sekcja, znajdująca się u góry pleców urządzenia, zawiera aparat fotograficzny, lampy błyskowe, jak i czytnik linii papilarnych. Pozwala on na wykonywanie zdjęć typu selfie oraz odbieranie połączeń przychodzących. Procesor zarządzający jego pracą konsekwentnie uczy się wzoru linii papilarnych właściciela, dzięki czemu czas odblokowywania urządzenia w ten sposób można zredukować do aż 0.2 sekundy.
Aparat zaopatrzony jest w rozdzielczość 13 MP, matrycę IMX258, otwarcie przysłony wynoszące f/2.0, oraz tylko 0.2s czasu detekcji twarzy przez Auto-Fokus. Wyposażono go w technologię pozwalającą na wykonywanie bardziej precyzyjnych zdjęć w nocy oraz PDAF, czyli Auto-Fokus detekcji fazy. Przedni aparat ma rozdzielczość 5 megapikseli.
Zarówno Neffos X1, jak i X1 Max posiadają zaokrąglony z obu stron grzbiet, co powinno podnieść poziom komfortu trzymania ich jedną dłonią. Grubość obu urządzeń wynosi około 7.75 mm. X1 zostanie zaopatrzony w 5-calowy ekran, a X1 Max - w 5.5-calowy, zaś wyświetlacz modelu X1 Max zaokrąglono na obu bokach, niczym w Samsungu Galaxy Note 7 (2.5D).
Współczynnik powierzchni ekranowej do frontu obu smartfonów wynosi dość wysokie 76%. Po wielu latach do łask wraca fizyczny przełącznik wyciszenia dźwięków, umieszczony po lewej stronie konstrukcji, u dołu znajdziemy dwa głośniczki stereo, zaś obudowę wykonano w całości z metalu.
Front obu Neffosów serii X stanowi ekran dotykowy o kontraście 1000:1 i jasności 450 cd/m^2 i współczynniku odbicia mniejszym, niż 5%. Neffos X1 został zaopatrzony w ekran IPS HD, podczas gdy większy Neffos X1 Max otrzymał wyświetlacz IPS FullHD. Zastosowanie pełnej technologii In-Cell pozwoliło na zaprojektowanie cieńszego i lżejszego szkła.
Wyświetlacz wyposażono w systemy adaptacyjnej kontroli podświetlania zawartości (CABC) oraz polepszenia czytelności w świetle słonecznym (SRE). Oprócz tego telefony można odblokowywać prostym gestem, a także przestawić je w tryb wrażliwości na dotyk przez rękawiczki. Jednostkę obliczeniową stanowi 8-rdzeniowy procesor Helio P10.
Specyfikacja droższego i większego aparatu Neffos X1 Max prezentuje się, jak na obrany szczebel cenowy, zaskakująco dobrze. Rdzeń GPU to ARM mali-T860MP2, taktowany z częstotliwością 728 MHz. Urządzenie będzie dostępne na rynku w dwóch wariantach: jeden ma zostać wyposażony w 4 GB RAM oraz 64 GB przestrzeni dyskowej, a drugi model otrzyma 3 GB RAMu i 32 GB pamięci wewnętrznej.
TP-Link na razie nie ujawnił różnic w cenie pomiędzy obiema wersjami. Neffos X1 Max obsłuży dwie karty SIM w trybie Dual Standby i pozwoli połączyć je z siecią GSM za pomocą 2G, 3G i 4G. Smartfony Nexos X1 i X1 Max wyposażono w dwa mikrofony NXP. Jeden z nich odpowiada za rejestrację głosu użytkownika, podczas gdy drugi zajmuje się redukcją szumów.
Urządzenia łączą się ze światem za pomocą wszystkich obecnych na rynku sposobów łączności internetowej za pomocą częstotliwości 2.4 GHz oraz 5.0 GHz. Pojemność baterii wynosi 3000 mAh w Neffosie X1 Max oraz 2250 mAh w modelu X1, które pozwalają na odpowiednio: 400 godzin czasu czuwania / 13 h czasu rozmów oraz 300 h / 10 h dla Nefosa X1.
Większy model wyposażono w system szybkiego ładowania, włączający się, gdy status naładowania baterii wynosi mniej, niż 50%. Firma dokonała ponad 3000 poprawek w systemie Android 6.0 Marshmallow, znajdującym się na pokładzie obu urządzeń serii X. Jako jeden z filarów Internetu Rzeczy, aplikacja Kasa stanie się centrum zarządzania inteligentnym domem z poziomu smartfona.
Pierwszy router nadchodzącej generacji urządzeń IoT pojawi się na rynku północnoamerykańskim w końcówce 2016 roku. Warianty kolorystyczne stanowią srebrny, czarny, złoty. Urządzenia te zostaną wypuszczone na rynek pod koniec 2016 roku, zaś w Polsce należy się ich spodziewać w styczniu.
Wszystkie inteligentne urządzenia domowe TP-Link zostaną zaprezentowane już jutro na targach IFA. Neffos X1 będzie kosztować 199 Euro, a X1 Max - 249 Euro. Przedstawiciele marki Neffos nieoficjalnie wspominają o cenie 899 zł za tańszą wersję.
Zdjęcia z konferencji Neffos w Berlinie - smartfony Neffos X1 oraz X1 Max
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
23
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10