NASA i ICON pracują nad Projektem Olympus - kluczem drukarki 3D
Jeszcze kilkanaście lat temu wizje ludzi kolonizujących Księżyc lub Marsa były całkowitą abstrakcją. Dziś spora część z nas jest pewna, że prędzej czy później, ale na pewno to nastąpi. Światowi "giganci" technologiczni z roku na rok wkładają więcej pracy w rozwój stacji kosmicznych na "okolicznych" ciałach niebieskich. Ponieważ wyprawa na Marsa możliwa jest tylko z przystankiem na Księżycu, naukowcy w pierwszej kolejności starają się zbudować stację kosmiczną właśnie na "Srebrnym Globie". Tego przedsięwzięcia dotyczy "Projekt Olympus", w którym to NASA, we współpracy z ICON i BIG-Bjarke Ingels Group skupiają się na technologiach budowy baz z surowców dostępnych "na miejscu", czyli np. z pyłu księżycowego.
Inżynierowie są pewni, że kluczem do sukcesu będzie wykorzystanie drukarek 3D. Pozwoli to na budowanie baz z surowców dostępnych na Księżycu, co byłoby niewyobrażalnym ułatwieniem procesu kolonizacji Srebrnego Globu.
NASA stworzyło naszyjnik, który pomoże w walce z koronawirusem
Wywodząca się z Texasu firma ICON ma już spore doświadczenie w budowie domów za pomocą drukarek 3D. Teraz postanowili przenieść się znacznie dalej i we współpracy z Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla zamierzają wykorzystać te technologie na Księżycu. Zainteresowanie NASA technologią ICON ma sens, bowiem możliwość stawiania baz kosmicznych z surowców dostępnych "od ręki" i w dodatku w nieograniczonych ilościach, byłaby olbrzymim ułatwieniem w drodze do kolonizacji Kosmosu. Naukowcy i inżynierowie są przekonani, że obecny na Srebrnym Globie regolit (potocznie zwany pyłem księżycowym) pozwoli na budowanie obiektów mieszkalnych i badawczych dla astronautów.
NASA i SpaceX: Komercyjna misja Crew Dragon już w październiku
Te same kwestie dotyczą kolonizacji Marsa. Trzeba przyznać, że transportowanie na niego surowców z Ziemi byłoby praktycznie niemożliwe, dlatego tym bardziej konieczne będzie szerokie wykorzystanie zasobów księżycowych. Naukowcy twierdzą, że poza regolitem wykorzystają m.in. lód wodny (do podtrzymywania życia i paliwa rakietowego). "Projekt Olympus" jest niezaprzeczalnie szalenie ambitny. Jeśli inżynierowie z ICON mają rację i faktycznie dzięki drukarkom 3D opracują kosmiczny system konstrukcyjny, ludzkość może zdobyć przyczółek na Księżycu i Marsie szybciej niż się tego spodziewamy. Pozostaje nam więc czekać i śledzić doniesienia o nieruchomościach na Srebrnym Globie.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4