NASA stworzyło naszyjnik, który pomoże w walce z koronawirusem
Choć temat koronawirusa, przynajmniej w Polsce, nieco ucichł, pandemia w dalszym ciągu zbiera żniwo. Oznacza to ni mniej, ni więcej, jak to, że winniśmy zachowywać dotychczas stosowane środki ostrożności. Mam tu na myśli zarówno maseczki ochronne, jednorazowe rękawiczki lateksowe, jak i dystansowanie społeczne oraz unikanie dotykania twarzy dłonią. O ile większość zaleceń nie jest szczególnie trudna do przestrzegania, o tyle opanowanie odruchowego przeczesywania włosów, drapania po czole czy wycierania kącików ust, nie jest rzeczą łatwą. NASA wpadło na pomysł, jak sobie z tym radzić. Poznajcie naszyjnik Pulse, który ma być remedium na ostatnią ze wspomnianych kwestię.
NASA to nie tylko loty kosmiczne. Agencja zajmuje się również mniejszymi projektami takimi jak naszyjnik pomagający w walce z koronawirusem.
Space Adventures: Pierwszy kosmiczny turysta w 2023 roku
Już na wstępie muszę zaznaczyć jedną rzecz. Naszyjnik Pulse od NASA nie jest do końca naszyjnikiem. Tak naprawdę jest to moduł, dodam — nieszczególnie estetyczny, który możemy, a wręcz powinniśmy zawiesić na szyi. Możemy uczynić to przy pomocy rzemyka, sznureczka lub innego elementu pozwalającego umieścić wspomniany naszyjnik w odpowiednim miejscu. Tak, miejsce jego noszenia jest kluczowe, gdyż zasięg urządzenia to zaledwie 12 cali. Alarm wibracyjny uaktywnia się, kiedy tylko zbliżamy dłonie do naszej głowy. Im bardziej skracamy dystans, tym wibracje stają się silniejsze. Jeśli według Was ma to sens i zastanawiacie się nad zakupem Pulse, musicie o czymś wiedzieć.
NASA Dragonfly - Na Tytanie pojawi się pierwszy dron badawczy
Otóż NASA Pulse nie da się ot tak kupić. Gadżetu próżno szukać w sklepach stacjonarnych czy w internecie. Agencja pozwala jednak pobrać projekt CAD w celu wydrukowania naszyjnika na drukarce 3D. Oczywiście zupełnie za darmo. Może to nawet lepiej. Nawet gdyby sprzęt trafił do sklepów, raczej nie znaleźlibyśmy go w Polsce. Możliwość pobrania projektu oraz listy potrzebnych części zwiększa dostępność opisywanego rozwiązania. NASA zaznacza jednak, że naszyjnik ma jedynie wspierać inne środki zapobiegawcze i nie potrafi ich w pełni zastępować. Potrzebne pliki oraz informacje znajdziecie na GitHubie. (https://github.com/nasa-jpl/Pulse)