MX Linux 23.4 - kolejna wersja popularnej dystrybucji Linuksa. Odsłona dla osób ceniących minimalizm i stabilność
Wśród wielu dystrybucji systemu Linux jedną z najbardziej znanych i cenionych przez użytkowników jest MX Linux. Odsłona ta oparta jest na Debianie, a jej celem jest zapewnienie stabilnej pracy w całkiem przystępnym, a zarazem lekkim środowisku graficznym. Jej początki sięgają roku 2013, więc system jest rozwijany już dość długo. Najnowsza aktualizacja wprowadza kolejne usprawnienia i poprawki błędów, a także przynosi świeże wersje aplikacji i nowsze jądra.
MX Linux, a więc jedna z popularniejszych dystrybucji Linuksa, która oparta jest na Debianie, otrzymała kolejną aktualizację. System stawia na wydajne, a przy tym stabilne działanie i oferuje przejrzysty interfejs.
Jak rozpocząć swoją przygodę z Linuxem? Instalacja i konfiguracja systemu krok po kroku. Poradnik dla początkujących osób
Omawiana wersja MX Linux, a więc 23.4, jest czwartą aktualizacją głównej odsłony. System oparty jest na Debianie w edycji 12.7 o nazwie kodowej bookworm, a dedykowanym środowiskiem graficznym jest całkiem lekkie Xfce 4.18 (dostępne są również dwa inne: KDE Plasma oraz Fluxbox). Domyślnym jądrem jest teraz wariant 6.1.106, jednak w wersji AHS (Advanced Hardware Support) spotkamy się z 6.10.10 (liqourix). Menedżer pakietów będzie teraz wyświetlał wszystkie, jakie są zainstalowane, a nie tylko te ze skonfigurowanego repozytorium.
Linux jako platforma do gier? Dzięki Valve ta wizja może się ziścić. Proton, z którego korzysta Steam Deck, zaczyna dorastać
Jeśli zechcemy stworzyć rozruchowy nośnik przez dedykowane narzędzie, to zostanie on objęty szyfrowaniem LUKS2. Oczywiście podstawowe pakiety będą występować w nowszych wersjach. Aktualizacja opiera się więc głównie na dodaniu kilku nowych, pomniejszych funkcji, a także na poprawkach błędów, których jest naprawdę sporo. Odświeżono także wersję dla komputerów jednopłytkowych Raspberry Pi (MX Raspberry Pi Respin), w której możemy liczyć na nowe wersje pakietów. Ze wszystkimi poprawkami możemy się zapoznać pod tym adresem - tutaj również zauważymy linki, które odnoszą się do konkretnych wersji systemu Linux MX.
Powiązane publikacje

CrystalMark Retro 2.0.0 to nowa wersja kultowego benchmarku z obsługą systemów od Microsoft Windows 95 do Windows 11
13
Google Gemini 2.5 Pro dostępny za darmo. Nowy model AI zaskakuje wynikami w testach i multimodalnością
24
Apple planuje rewolucję w aplikacji Zdrowie, wprowadzając wirtualnego lekarza wykorzystującego sztuczną inteligencję
24
Przeglądarka internetowa Vivaldi integruje się z Proton VPN. Użytkownicy mogą stać się bardziej anonimowi w Internecie
142