MSI powraca do koncepcji stacji eGPU o nazwie MSI G.U.S.
Odkąd do laptopów oraz ultrabooków zaczęto implementować złącze USB typu C zgodne z interfejsem Thunderbolt 3, ilość dedykowanych stacji eGPU wzrosła dosyć znacząco. Nagle każdy duży producent zapragnął mieć w swojej ofercie taką przystawkę dla desktopowych kart graficznych, którą można podłączyć do przenośnego komputera za pomocą wspomnianego złącza Thunderbolt 3. Jedną z firm, która już dobrych kilka lat temu próbowała zawojować ten niszowy rynek był tajwański producent MSI. Jego pierwotny projekt G.U.S ostatecznie zawieszono, jednak teraz temat powrócił do życia, wraz z jej unowocześnioną wersją. Pozostała stara nazwa, zmieniło się wszystko inne. Tak czy inaczej, "stary-nowy" MSI G.U.S. to tylko kolejna przystawka eGPU od kolejnego producenta. Pora aby te wszystkie propozycje w końcu faktycznie pojawiły się w sprzedaży, a nie tylko mówiono o nich w kontekście tego co oferują graczom.
MSI G.U.S jest kolejną propozycją stacji eGPU dla desktopowych kart graficznych. Z laptopem bądź innym komputerem łączy się za pomocą portu Thunderbolt 3, natomiast za zasilanie odpowiada zasilacz o mocy 500W i certyfikatem 80 Plus Gold.
Pierwotny pomysł stacji eGPU od MSI pojawił się już w 2012 roku, kiedy to zaprezentowano urządzenie o tej samej nazwie (MSI G.U.S.). Przystawkę wówczas podłączano za pomocą złącza Thunderbolt o przepustowości 10 Gb/s. Projekt ostatecznie porzucono, ponieważ końcowe efekty nie zadowalały producenta. Teraz, pięć lat później, tajwańska firma wraca ze swoim pomysłem, który oczywiście został odpowiednio usprawniony. "Stary-nowy" MSI G.U.S. pozwala na podpięcie desktopowej karty graficznej na złączu PCI-Express, natomiast za zasilanie odpowiada zasilacz o mocy 500W i certyfikatem 80 Plus Gold. Mniejszy zasilacz to również mniejsze gabaryty całości, co zwraca uwagę przy przeglądaniu zdjęć omawianej stacji eGPU. MSI G.U.S. wydaje się być faktycznie nieco bardziej kompaktowy w porównaniu do propozycji konkurencji, co może być kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze.
ASUS oficjalnie prezentuje stację eGPU - ROG XG Station 2
Stację eGPU MSI G.U.S. można podłączyć do ultrabooka, laptopa bądź innego przenośnego komputerka, który wyposażony został w port Thunderbolt 3 o przepustowości 40 Gb/s. Jest to niezbędne wymaganie, aby urządzenie działało poprawnie. Z tego też powodu sporo ciekawych notebooków z miejsca zostanie wyłączonych z tej listy, ponieważ nie mają zaimplementowanego odpowiedniego złącza. Co innego ultrabooki i laptopy zgodne z przystawką. Wówczas będzie można zmienić tego szarego, niepozornego laptopa w istną gamingową maszynkę. Oczywiście jest to zdanie nieco na wyrost. Nawet takie złącze jak Thunderbolt 3 ma swoje ograniczenia i wydajność kart podpiętych w ten sposób będzie w pewnym stopniu limitowana. Nie muszę również wspominać o innym hamulcu w postaci niskonapięciowych procesorów, które montowane są w większości urządzeń z obsługiwanym portem Thunderbolt 3. Nie zmienia to faktu, że taka forma rozrywki może być dla wielu zbawienna. W domu możemy grać, a do pracy czy na uczelnię zabierać samego ultrabooka/laptopa, który będzie lżejszy od typowych notebooków klasy DTR. Czekam z niecierpliwością aż będę mógł sprawdzić w końcu te wszystkie propozycje eGPU. Miło aby w końcu te produkty faktycznie pojawiły się w sprzedaży, a nie tylko były prezentowane na rozmaitych targach i wydarzeniach. Co do MSI G.U.S. - cena jak i oficjalna data sprzedaży oczywiście są nie znane.
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23