Moce przerobowe TSMC w 5 nm są w pełni zarezerwowane
Chyba każdy z naszych czytelników kojarzy sytuacje, w której chciał kupić podzespół komputerowy, ale nie było to możliwe. Dany sprzęt nieobecny był (lub dostępny w zawyżonych cenach) we wszystkich znanych nam sklepach. Na przestrzeni lat dotyczyło to zarówno AMD, Intela, jak i NVIDII. Wszystko oczywiście rozbija się o moce przerobowe, bowiem skądś trzeba brać rdzenie do procesorów oraz kart graficznych. Jednym z największych producentów układów scalonych na świecie jest TSMC. Jak donoszą branżowe źródła Tajwańczycy mają już w pełni zarezerwowane swoje moce przerobowe dotyczące procesu produkcji w 5 nanometrach. Klientem, który miał najwięcej do powiedzenia w tej sprawie jest Apple.
TSMC nie ma problemów z uzyskiem w 7 nanometrach. Tym samym plotki o problemach z produkcją konsol Sony PlayStation 5 są wyssane z palca.
TSMC potwierdza. Pracujemy nad procesorami w 3 nm litografii
Jak donosi tajwańska redakcja DigiTimes zgodnie z ich branżowymi źródłami moce przerobowe TSMC w litografii 5 nanometrów (N5 5 nm) są już w pełni zajęte aż do końca 2020 roku. Główne skrzypce w tym przedstawieniu odgrywa podobno bardzo duże zamówienie ze strony Apple, chociaż nie jest to oczywiście jedyny klient Tajwańczyków. Amerykanie mają jednak spore potrzeby związane z premierą nowych iPadów Air, iPhone'ów oraz MacBoków z procesorami ARM. Apple stawia podobno na rdzenie cechujące się niskim poborem mocy.
iOS 14 - testujemy nową odsłonę mobilnego systemu Apple
Co więcej w tej samej notce prasowe DigiTimes dementuje wcześniejsze plotki, jakoby TSMC miało problem z uzyskiem w litografii 7 nanometrów. Jest to o tyle ważne, że to właśnie ta informacja była źródłem doniesień o problemach z czipami AMD dla konsol Sony PlayStation 5, które miały trafić do sklepów w liczbie mniejszej od zakładanej. Zgodnie z tajwańskim źródłem cele ilościowe wyznaczone przez Japończyków pozostaną osiągnięte i niezmienione. Tym samym fani konsolowej rozrywki nie powinni obawiać się problemów z dostępnością PlayStation 5.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4