Microsoft opatentował rysik z wyświetlaczem i głośnikiem
Pierwszy Surface Pen został wydany w 2012 roku i od tamtego momentu ukazały się cztere kolejne wersje tego akcesorium. Ostatnia z nich weszła do sprzedaży razem z odświeżonym modelem Surface Pro z 2017 roku. Ta iteracja cyfrowego długopisu Microsoftu wprowadziła wykrywanie nachylenia (1024 stopnie) przy 4096 stopniach czułości i 21 ms opóźnienia. Według informacji patentowych, wychwyconych przez portal Windows Latest, Microsoft stworzył koncept stylusa, który miałby funkcjonalność zbliżoną do Touch Bara w MacBooku Pro. Wniosek patentowy został złożony przez firmę z Redmond pod koniec 2017 roku, a opublikowany w czerwcu 2019 przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Nie jest to jedyna innowacja w funkcjonalności rysika, którą obmyślił amerykański koncern...
Portal Windows Latest odkrył dwa wnioski patentowe Microsoftu. Jeden z nich przedstawia cyfrowy długopis z interaktywnym wyświetlaczem, a drugi z odczepianą końcówką służącą za headset Bluetooth.
Opis patentu przedstawia rysik typu Surface Pen, wyposażony w cyfrowy panel dotykowy. Informacje, które miałyby na nim być umieszczane, to powiadomienia (w tym mailowe) oraz elementy interfejsu aktualnie uruchomionej aplikacji. Wyświetlacz miałby dopasowywać się kontekstowo do sytuacji – na przykład pewne elementy UI znikną przy kontakcie z ekranem kompatybilnego komputera. Opatentowany przez Microsoft rysik najbardziej jednak dodałby funkcjonalności w sytuacjach, gdy użytkownik trzyma go z dala od ekranu. Obecnie Surface Pen potrafi przywoływać trzy zdefiniowane aplikacje (pojedyncze naciśnięcie końcówki, dwuklik i przytrzymanie). Istnieje także akcesorium Surface Dial, przyczepiane do ekranu bądź używane osobno, interaktywne pokrętło, które także integruje się z UI kompatybilnych aplikacji.
Test Microsoft Surface Pro 6 - urządzenie hybrydowe pełną gębą
Marka Surface zawsze stawiała na modularność i wszechstronność – najnowszy patent niewątpliwie podtrzymuje te wartości. Co ciekawe, Microsoft złożył również osobny wniosek opisujący koncept Surface Pen jako headsetu Bluetooth. Komponent ten miałby być umieszczony w końcówce długopisu, odczepiany i używany do rozmów głosowych jeśli zaistnieje taka potrzeba. Jego wewnętrzna bateria miałaby ładować się przy zadokowaniu z boku komputera typu Surface. Ostatni stylus Microsoftu ukazał się w czerwcu 2017. Odświeżenie tego akcesorium w najbliższym czasie wcale nie brzmi nieprawdopodobnie. Bardzo wiele patentów (a Microsoft opracowuje ich nieludzką ilość) nigdy nie widzi światła dziennego, ale te dwa koncepty wypatrzone przez Windows Latest idealnie wpasowują się w filozofię marki.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4