LG inwestuje 1,75 miliarda USD w elastyczne matryce OLED
LG Display, czyli oddział południowokoreańskiego giganta LG Group, jest jednym z największych dostawców wszelakich matryc o bardzo silnej pozycji na rynku. Azjatycki producent zarówno sprzedaje swoje produkty pod własną marką, jak również dostarcza rozwiązania dla wielu innych dużych i rozpoznawalnych firm. Jak na lidera przystało w celu zachowania wiodącej pozycji, musi cały czas się pilnować i myśleć trzy kroki w przód. Z tego względu przedsiębiorstwo często przygotowuje projekty o zaskakujących właściwościach. Czasami są to rozwiązania własne, czasami podpatrzone od konkurencji, a następnie ulepszane. Owocem tego są nieprawdopodobnie wielkie telewizory, zagięte ekrany czy wreszcie elastyczne matryce OLED. To o nich będzie dzisiaj mowa, jako iż LG Display poczyniło znaczące kroki w tym kierunku technologicznym.
Nowa linia produkcyjna zostanie ulokowana w mieście Paju, skupiona będzie na produkcji elastycznych wyświetlaczy OLED szóstej generacji.
Medialny szał poświęcony elastycznym ekranom zaczął się ponad trzy lata temu sukcesywnie rozbudzając wyobraźnię konsumentów z całego świata. Właśnie wtedy LG i Samsung zaprezentowali pierwsze modele ekranów oraz telefonów w tym standardzie, dorzucając liczne grafiki przepełnione pomysłami koncepcyjnymi. Największe zainteresowanie wzbudził w tamtym momencie rozwijany z metalowej, podłużnej obudowy "phablet". Jasnym jednak było, że tego typu rozwiązania szybko nie trafią do przeciętnego użytkownika, a raczej są zwykłą ciekawostką. Dodatkowo obaj producenci zapowiedzieli, że wprowadzić je mogą w masowej ilości nie wcześniej niż przed 2017/2018 rokiem. Zgodnie z informacjami jakich udzieliło nam LG, przynajmniej w tym przypadku okazało się bardzo precyzyjni w swoich zapewnieniach.
LG Display planuje kolejną inwestycję związaną z elastycznymi wyświetlaczami OLED. Tym razem suma jest spora - 1,75 miliarda dolarów amerykańskich (1,99 biliona wonów koreański). Pieniądze zostaną przeznaczone na linię produkcyjną, która będzie częścią fabryki w koreańskiej miejscowości Paju. Powstawać tam mają elastyczne wyświetlacze OLED szóstej generacji o wymiarach 1500 na 1850 milimetrów. Chociaż według zapowiedzi dyrektora generalnego oraz wiceprezesa spółki, doktora Sang-Beom Hana, wdrożenie i upowszechnienie tych matryc stanowi wielkie wyzwanie, ale i równie dużą szansę dla firmy. Planowo masowa produkcja ma ruszyć w drugiej połowie 2018 roku. Kto wie, może w przypadku następnych telefonów czy tabletów rozmiar już nie będzie miał znaczenia przy pakowaniu się, gdyż urządzenie po prostu złożymy na pół.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4