Lenovo oraz HP rezygnują z ekranów OLED w notebookach
Każdy chyba zdaje sobie sprawę z niezaprzeczalnych atutów ekranów OLED, czyli głębi i plastyczności obrazu wynikającego ze świetnej czerni oraz fenomenalnego kontrastu. Przez pewien czas spodziewaliśmy się, że ta rewolucja ekranowa pojawi się także w notebookach. W końcu na rynku pojawiły się propozycje laptopów wyposażonych w panele wykonane z organicznych diod. Sami mieliśmy okazję na żywo sprawdzić możliwości urządzenia konwertowalnego Lenovo ThinkPad X1 Yoga, który był wyposażony w matrycę OLED. W swoim portfolio takie produkty miały także firmy HP oraz Dell (Alienware). Jak jednak wynika z najnowszych doniesień, dwoje z trzech producentów zdecydowało się na rezygnację z tego rozwiązania, na rzecz tańszych paneli IPS.
Najwyraźniej technologia OLED nie zawojuje rynku notebooków. Zarówno Lenovo jak i HP całkowicie się wycofało z montowania tego typu ekranów w swoich flagowych laptopach.
W przypadku Lenovo, ekrany OLED pojawiły się w pierwszej i drugiej generacji flagowych urządzeń konwertowalnych ThinkPad X1 Yoga. Z kolei firma HP decydowała się na montaż matrycy z diod organicznych w niektórych wariantach hybrydy HP Spectre x360. OLED miał okazję ponadto zadebiutować w gamingowym notebooku Dell Alienware 13. Wydawało się, że popularyzacja tego rozwiązania będzie kwestią czasu. Stało się inaczej. W tym roku podczas targów CES w Las Vegas doznaliśmy pewnego zaskoczenia. Zarówno Lenovo jak również HP zaprezentowały nowe wersje wspomnianych laptopów, ale bez opcjonalnych wariantów z ekranami OLED. Co więcej, obydwie firmy zadeklarowały zakończenie wsparcia dla tego rozwiązania. Naturalnym jest nasuwanie się pytania, dlaczego?
Niestety, ale w tym wypadku wady najprawdopodobniej były silniejsze niż zalety i to one ostatecznie zadecydowały o rezygnacji z OLED-ów. Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwają się bardzo wysokie ceny wariantów z panelami organicznymi. Już bazowe konstrukcje wspomnianych urządzeń nie były tanie, ale wersje OLED były po prostu jeszcze droższe. Mało kto chciał i mógł sobie pozwolić więc na taki wydatek. Drugim minusem były także krótsze osiągi na zasilaniu akumulatorowym. Widać to dobrze także w naszym teście, gdzie w niektórych warunkach wyniki były mocno przeciętne, zwłaszcza biorąc pod uwagę charakter urządzenia. No i trzeba także wziąć pod uwagę zagrożenia wynikające z ewentualnego wypalenia pikseli. Ostatecznie więc obydwie firmy zrezygnowały z tego rozwiązania na rzecz matryc IPS ze wsparciem dla HDR (w przypadku ThinkPada X1 Yoga 3rd Gen. - dla Dolby Vision). Tylko Alienware zadeklarował się na dodawanie matryc OLED do swojego 13-calowego laptopa. Wydaje się jednak kwestią czasu, jak Dell także ostatecznie zrezygnuje z montowania OLED-ów.
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23