NVIDIA: Technologia CUDA niebawem także dla architektury ARM
NVIDIA do tej pory, jeśli chodzi o plany związane z superkomputerami, swoją przyszłość wiązała przede wszystkim z architekturą x86 i PowerPC. W tych sektorach firma uzyskała spore sukcesy, ale nie zamierza na tym poprzestać. Jen-Hsun Huang widzi dla NVIDII kolejne pole do popisu. Pole, na którym wykazanie się może być kluczem otwierającym drzwi do dobrej przyszłości. NVIDIA na International Supercomputing Conference w Niemczech dopiero co ogłosiła, że zamierza swoje rozwiązania CUDA dla superkomputerów przenieść do architektury ARM. Proces ten rusza już teraz i ma zostać zakończony do końca bieżącego roku. Dla NVIDII może to być milowy krok poza rynkiem typowo konsumenckim.
Jen-Hsun Huang zaniedbał rynek konsumencki, co widać po architekturze Turing. Czy jest szansa na rynku korporacyjnym?
NVIDIA na International Supercomputing Conference ogłosiła, że jeszcze przed końcem 2019 roku na platformę ARM dostarczy pełen pakiet rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji (AI) i wysokowydajnych superkomputerów (HPC). W ten sposób NVIDIA wypełni całą obecnie liczącą się branżę superkomputerów swoimi rozwiązaniami. Po x86 i PowerPC, czas przyszedł na architekturę ARM. W ten sposób NVIDIA liczy na możliwość ominięcia tej pierwszej, na której prym wiodą Intel i AMD, chcąc jednocześnie umocnić swoją pozycję w sektorze energooszczędnych superkomputerów. Warto zauważyć, że obecnie NVIDIA i jej rozwiązania są wśród 22 na 25 najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie. Wejście w architekturę ARM ma szansę sprawić, że NVIDIA przejmie całą listę dwudziestu pięciu najbardziej energooszczędnych superkomputerów, zajmując przy okazji sporo niższych pozycji, spychając zarówno Intela, jak i AMD niżej.
AMD Radeon VII vs NVIDIA GeForce RTX 2080 - Test kart graficznych
NVIDIA swoją zapowiedź czasowo wybrała nieprzypadkowo. Najnowsze doniesienia ze strony "zielonych" zdają się w pełni korespondować z inicjatywą EPI (European Processor Initiative), w ramach której ma powstać europejski superkomputer z CPU opartym na architekturze ARM. NVIDIA wraz ze swoimi GPU, a także z autorskimi API, najwyraźniej chce wziąć udział w rywalizacji z Intelem i AMD. Warto przypomnieć, że AMD swój udział w superkomputerach też ma, choć tylko po stronie CPU. Intel natomiast ostatnio mocno liczy na swoje przyszłe GPU, które mają być przeznaczone zarówno dla konsumentów, jak i odbiorców korporacyjnych. Intel i AMD jednak zamierzają tkwić w architekturze x86, która pod względem sprawności energetycznej wygląda bardzo źle na tle ARM. Czy najnowszy manewr ucieczki do przodu NVIDII uda się?
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
58