Rozszerzenie Chrome pozwoli na naukę języków z Netflixem
Deweloperzy David Wilkinson i Ognjen Apic opracowali rozszerzenie Language Learning dla przeglądarki Google Chrome, dzięki któremu użytkownik jest w stanie oglądać materiały wideo na Netfliksie wraz z napisami w dwóch językach. Twórcy napisali owo rozszerzenie pracując nad własnym oprogramowaniem do nauki języków obcych. Wtyczka Language Learning powstała więc niejako w drodze przypadku, jednak trzeba przyznać, że dla wielu osób uczących się języka obcego, to narzędzie doskonałe. Należy jednak mieć świadomość, że aby nie ulec frustracji, należy przed rozpoczęciem takiej "rozrywkowej" nauki mieć już jakieś zaplecze językowe w postaci pewnej bazy słówek.
Language Learning to rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, dzięki której możemy oglądać zasoby Netfliksa z napisami w dwóch językach jednocześnie. To doskonały sposób na naukę.
TOP 10 aplikacji mobilnych do nauki języka angielskiego i nie tylko
Od jakiegoś czasu w świecie nauczania języków obcych mówi się o metodzie zwanej immersją. Pojęcie, które czytelnicy znają zapewne głównie z gier, odnosi się w tym przypadku do "zanurzenia" w przyswajanym języku, bazującym na otaczaniu się nim na każdym kroku. Największej immersji doświadczymy wyjeżdżając do kraju docelowego języka, ale są i bardziej "domowe" sposoby, jak oglądanie telewizji, słuchanie podcastów, czytanie Internetu czy granie, a wszystko to właśnie w języku obcym. Dlatego też wtyczka przeglądarki Chrome dla Netfliksa wydaje się tak dobrym rozwiązaniem dla uczących się. Sposób działania jest prosty: my oglądamy film bądź serial na Netfliksie, a pod nim jednocześnie wyświetlane są napisy w dwóch, wybranych przez nas językach. Twórcy podkreślają, że sposób przez nich opatentowany zostanie doceniony głównie przez tych użytkowników, którzy uczą się mniej popularnych języków w kraju zamieszkania. Co mają na myśli?
Transkrypcja na żywo: Google ułatwia rozmowy w 70 językach
O ile w Polsce znajdziemy całe tony podręczników do języka angielskiego czy niemieckiego, to o wiele trudniej jest wejść w posiadanie materiałów do nauki duńskiego czy niderlandzkiego. Naturalnie można się posiłkować materiałami angielsko-duńskimi czy angielsko-niderlandzkimi, których jest więcej, ale... no właśnie: aby móc uczyć się w ten sposób, trzeba zawczasu znać już angielski. Dlatego też - dzięki Netfliksowi i wtyczce - zapas materiałów do nauki mniej znanych języków znacznie wzrasta. Minusem rozszerzenia jest to, że działa one jedynie w obrębie Google Chrome, nie zadziała więc na windowsowej, i mobilnej aplikacji. Twórcy planują rozszerzenie funkcji wtyczki, a już teraz można w niej wybrać spośród ciekawych ustawień, jak np. swój poziom znajomości słówek w danym języku, dzięki czemu odtwarzacz będzie przyciemniał mniej znane słówka, to jest takie, których używa się rzadziej. Rozszerzenie znajdziecie tutaj.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57